Unoszenie się na wodzie obiecującą terapią anoreksji

basen.jpg

Terapia floating-REST okazuje się skuteczna jako nowe niefarmakologiczne podejście do leczenia jadłowstrętu psychicznego – donoszą naukowcy z Oklahomy w nowej publikacji w eClinicalMedicine.

Naukowcy z Laureate Institute for Brain Research (LIBR) w Tulsa w stanie Oklahoma (USA) opublikowali wyniki badań (https://doi.org/10.1016/j.eclinm.2023.102173), w których przedstawili nowe podejście terapeutyczne w anoreksji oparte na technice zwanej floatingiem, a dokładniej floating-REST (terapia ograniczonej stymulacji środowiskowej, ang. Reduced Environmental Stimulation Therapy).

Jadłowstręt psychiczny (anoreksja) jest chorobą psychiczną o dużej śmiertelności – większej niż schizofrenia czy choroba dwubiegunowa. Pomimo intensywnego leczenia szpitalnego, aż u 50 proc. chorych dochodzi do nawrotu już w pierwszym roku – ryzyko jest nawet większe w pierwszych 60 dniach po wypisaniu ze szpitala. W związku z tym poszukiwane są wciąż nowe metody leczenia tej choroby.

Floating-REST polega na unoszeniu się pacjenta na powierzchni wody w małym, płytkim basenie, który odizolowany jest od środowiska zewnętrznego – jest dźwięko- i światłoszczelny, kontrolowana jest w nim wilgotność i temperatura. Ciepła woda w zbiorniku nasycona jest solą Epsom. Zabieg ten zyskuje coraz większa popularność jako metoda relaksacyjna u osób z wysokim poziomem stresu.

Badanie przeprowadzono z udziałem pacjentek hospitalizowanych z powodu anoreksji. Osoby z grupy badanej poddane zostały ośmiu 60-minutowym sesjom floatingu w czasie czterech tygodni. U tych osób naukowcy zauważyli natychmiastową poprawę obrazu własnego ciała oraz zmniejszenie lęku w porównaniu z grupą poddaną standardowemu leczeniu. Co więcej, poprawa w ocenie własnego ciała utrzymywała się do 6 miesięcy po zakończeniu terapii floating-REST.

„Ten przełom wyznacza nowy kierunek w leczeniu jadłowstrętu psychicznego, zaburzenia psychicznego o złych rokowaniach i wysokiej śmiertelności” – mówi psychiatra Sahib Khalsa kierujący zespołem badawczym.

„Lęk, który często współistnieje z anoreksją, nie odpowiada na standardowe leki przeciwlękowe takie jak benzodiazepiny – dodaje. – Znaczna redukcja lęku wywołana terapią floating-REST u tych pacjentek sugeruje, że narzędzie to stwarza ogromną szansę na leczenie lęku metodami niefarmakologicznymi. Konieczne są dodatkowe badania, aby sprawdzić przeciwlękowe działanie tej terapii w innych zaburzeniach odżywiania”.

„Odkrycia te otwierają również drogę nowym formom leczenia zaburzeń odżywiania. W połączeniu z tradycyjnymi metodami leczenia mogłoby one pomóc w łagodzeniu tych cech jadłowstrętu psychicznego, które są jeszcze trudniejsze w leczeniu – takich jak zaburzony obraz własnego ciała – dodaje współautorka badanie Emily Choquette. – Trwały wpływ float-REST na postrzeganie własnego ciała sugeruje, że można badać tę metodę jako narzędzie zwiększające skuteczność tradycyjnych psychoterapii”.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj