Reuters: Rosja rozważa wspólne ćwiczenia wojskowe z Koreą Płn.; manewry Zapad odwołane

rosja_79_3.jpg

Rosja rozważa wspólne ćwiczenia wojskowe z Koreą Północną, a doroczne ćwiczenia z Białorusią zostały odwołane – poinformowała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu.

„Rozmawiamy o tym (o wspólnych manewrach wojskowych) ze wszystkimi, w tym z KRLD. (…) oczywiście, dyskutujemy o tym” – powiedział Szojgu, podsumowując swoją ubiegłotygodniową wizytę w Pjongjangu.

Rosyjskie media przekazały też jego wypowiedź dotyczącą tego, że w bieżącym roku nie odbędą się regularne manewry wojskowe Zapad, które Rosja przeprowadzała wspólnie z Białorusią.

O możliwości odwołania ćwiczeń Zapad 23 informowało wcześniej brytyjskie ministerstwo obrony. „Słabe wyniki rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainie uwypukliły fakt, że połączone manewry strategiczne miały ograniczoną wartość szkoleniową i w dużej mierze miały charakter pokazowy. Rosja prawdopodobnie odwołała Zapad 23 z powodu zbyt małej liczby dostępnych żołnierzy i sprzętu. Istnieje realna możliwość, że rosyjskie przywództwo jest również wrażliwe na krytykę wewnętrzną, wynikającą z przeprowadzenia kolejnych zręcznie wyreżyserowanych manewrów w czasie wojny” – napisano w aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony 28 sierpnia. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj