Cenckiewicz: bez względu na to, co się stało w Smoleńsku, polskie władze wykluczyły jakąkolwiek winę rosyjską


Bez względu na to, co się stało w Smoleńsku, polskie władze wykluczyły jakąkolwiek winę rosyjską, zapewniają o tym w zasadzie nawet na pogrzebie prezydenta Lecha Kaczyńskiego – ocenił w środę w TVP Info historyk Sławomir Cenckiewicz, współautor programu „Reset”.

We wtorek Telewizja Polska wyemitowała kolejny odcinek serialu „Reset” poświęcony katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Jak wskazał portal TVP Info, opisując ustalenia „Resetu”, w dniu pogrzebu prezydenta Lecha Kaczyńskiego ówczesny premier Donald Tusk i pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zaproponowali kolejne, „nowe otwarcie w relacjach polsko-rosyjskich” ówczesnemu prezydentowi Federacji Rosyjskiej Dmitrijowi Miedwiediewowi.

„Każda sytuacja w relacjach polsko-rosyjskich – nawet taka jak katastrofa polskiego samolotu w Smoleńsku – była okazją dla ekipy Donalda Tuska do tego, żeby jeszcze bardziej ogrzać te relacje. I na tym polega cała tragedia tej sytuacji, z którą mamy do czynienia po 10 kwietnia 2010 roku” – powiedział Sławomir Cenckiewicz. Dodał, że „bez względu na to, co się stało, polskie władze wykluczają jakąkolwiek winę rosyjską, zapewniają o tym w zasadzie nawet na pogrzebie polskiego prezydenta w Krakowie”.

„Polska strona prosi na Wawelu o listę Rosjan zaangażowanych bezpośrednio w działania (na terenie katastrofy – PAP) 10 kwietnia i otrzymuje ruską listę. Bez żadnej weryfikacji odznacza te osoby wysokimi odznaczeniami państwowymi, uznając +wkład+ w cały proces, o którym nawet nie wiem, jak mówić” – podkreślił. „Nie możemy mówić o ratowaniu ofiar katastrofy samolotu, w porządkowaniu wrakowiska. Nie wiem, za co jest ta nagroda. To pokazuje psychologiczny aspekt nastawienia polskiej elity politycznej po 10 kwietnia do tej sprawy” – ocenił historyk.

„To, co jest istotą tamtej sytuacji, to jakby automatyczne uznanie, ż Rosja jest niewinna (…) Polskie władze powinny wykazać daleko idącą wstrzemięźliwość, a nie przesądzać w pierwszych godzinach i dniach o tym, że Rosjanie są niewinni” – powiedział Cenckiewicz.

Jak wskazano w programie, świadczą o tym zapisy poufnych notatek. „Spotkanie potwierdziło, że obie strony oczekują, iż rezultatem ostatnich tragicznych wydarzeń związanych z Katyniem i Smoleńskiem stanie się zdecydowane polepszenie stosunków polsko-rosyjskich. Służyłoby temu z pewnością osobiste zaangażowanie prezydenta D. Miedwiediewa w proces ujawnienia pozostałych akt katyńskich” – czytamy w notatce polskiego MSZ, zaprezentowanej w „Resecie”.(PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

Poseł Świat: program „Lokalna Półka” wspiera polskich rolników i konsumentów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj