Ekspert: program „Lokalna półka” to bardzo dobry pomysł


Sam pomysł jest bardzo dobry, choć w tej chwili trudno jednoznacznie ocenić program, bo jego szczegóły nie są jeszcze znane – powiedział prezes Związku Polskie Mięso Witold Choiński, odnosząc się do programu PiS „Lokalna półka”.

W środę w mediach społecznościowych PiS przedstawiło program „Lokalna półka”. „Trzeci konkret PiS to program +Lokalna półka+, czyli obowiązek, aby markety w swojej ofercie miały minimum 2/3 owoców, warzyw, produktów mlecznych i mięsnych oraz pieczywa pochodzących od lokalnych dostawców. Wzmocni to pozycję lokalnych dostawców względem innych ogniw łańcucha dostaw żywności, a także ułatwi dostęp konsumentów do produktów wytworzonych przez mniejszych, również lokalnych producentów” – poinformowało PiS na Twitterze.

Jak przekazał w rozmowie z PAP prezes Związku Polskie Mięso Witold Choiński, w tej chwili trudno jednoznacznie ocenić sam program, bo jego szczegóły nie są jeszcze znane. „Natomiast sam pomysł jest oczywiście bardzo dobry” – zaznaczył.

„Podobne postulaty stawialiśmy już od dawna, aby w supermarketach, sieciach supermarketów czy dyskontach było więcej produktów polskich, od polskich dostawców. Niestety to było dosyć trudne, więc jest to pewnie jeden z elementów, który pozwoli na to, żeby więcej polskich produktów znalazło się w sieciach dyskontowych i sieciach supermarketów” – powiedział Choiński.

Zauważył, że inne kraje „poszły jeszcze dalej” i jako przykład wskazał niemiecki system jakościowy Q-S. Wyjaśnił, że aby wprowadzić produkty mięsne w Niemczech, np. do supermarketu czy dyskontu należy najpierw znaleźć się w systemie Q-S. Prezes Związku Polskie Mięso stwierdził, że polska branża stworzyła podobne systemy, np. system PQS (Pork Quality System – System Jakości Wieprzowiny), natomiast nie udało się ich wprowadzić wspólnie z sieciami. Wynika to – zdaniem Choińskiego – z tego, że systemy te stawiają wyższe wymagania dla producentów i przetwórców, co jednocześnie wiąże się z wyższymi kosztami. „A niestety supermarkety czy dyskonty stawiają na produkty nisko cenowe” – stwierdził.

W opinii prezesa Związku Polskie Mięso, jeśli w skutek wprowadzenia programu „Lokalna półka” dojdzie do podniesienia cen niektórych produktów, „to tym lepiej dla producentów i przetwórców”. „Ponieważ dzisiaj i producenci i przetwórcy niestety często dokładają do tego biznesu kosztem właśnie sieci handlowych” – powiedział.

Odnosząc się do ryzyka wyższych cen dla konsumentów, Choiński ocenił, że „konsument uzyska wtedy dużo lepszy produkt, dużo bardziej wartościowy”. „Wobec tego w bilansie to będzie też na plus” – podsumował. (PAP)

Autor: Adrian Reszczyński

Poseł Świat: program „Lokalna Półka” wspiera polskich rolników i konsumentów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj