Fogiel o reparacjach od Niemiec: to długa droga, ale na jej końcu jest sukces


Nigdy nie oczekiwaliśmy, że w sprawie reparacji sporządzimy raport, wyślemy notę i Niemcy rozsupłają sakiewkę. Wiemy, że będzie opór, negacja i próby ignorowania sprawy. To będzie długa droga, ale na jej końcu jest sukces – powiedział w środę w PR24 poseł PiS, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel.

Fogiel został zapytany o swoją wypowiedź dla „Super Ekspresu”, że w kwestii reparacji za straty poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej „Niemcy zostaną usadzeni przy negocjacyjnym stole”.

„To ma być efekt tej ofensywy dyplomatycznej, umiędzynarodowienia sprawy (…). Niemcy muszą się zorientować, że ich straty reputacyjne i wizerunkowe w związku z odmową jasnego przyznania, że odpowiadają za zniszczenia wojenne Polski, odpowiadają za zbrodnie wojenne i w związku z odmową zadośćuczynienia za to, będą na tyle duże, że im się to po prostu nie opłaca” – stwierdził.

Zaznaczył, że wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk aktywnie działa w tej sprawie na forum Rady Europy, w Kongresie Stanów Zjednoczonych i w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Fogiel został także zapytany o to, dlaczego jak dotąd w tej sprawie zabrał głos jedynie amerykański kongresmen Chris Smith, który wezwał władze USA do wsparcia polskich dążeń do uzyskania reparacji od Niemiec.

„Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Pamiętajmy, że system polityczny w USA jest inny, specyfika Kongresu jest inna i tam, absolutnie nie deprecjonując moich kolegów posłów, ale jednak tam głos kongresmena jest dużo bardziej słyszalny niż głos pojedynczego posła w Polsce” – ocenił.

Poinformował, że poruszał temat reparacji przy okazji swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych. Temat został też poruszony podczas wizyty kilkunastu amerykańskich urzędników wysokiego szczebla w Polsce.

„My od samego początku mówiliśmy, że przecież nie oczekujemy, że sporządzimy raport, wyślemy notę i Niemcy rozsupłają sakiewkę. Mówiliśmy, że wiemy, że będzie opór, będzie negacja, będą próby ignorowania tej sprawy. To będzie naprawdę długa droga, ale na jej końcu jest sukces” – stwierdził Fogiel.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

Poseł Świat: program „Lokalna Półka” wspiera polskich rolników i konsumentów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj