Lider Republikanów w Senacie zapowiedział poparcie dla nowego pakietu środków dla Ukrainy


Lider Republikanów w Senacie USA Mitch McConnell zapowiedział w środę, że Kongres do końca miesiąca zaaprobuje dodatkowy pakiet środków na pomoc wojskową i gospodarczą dla Ukrainy. Biały Dom zwrócił się do kongresmenów o zatwierdzenie 24 mld dolarów przeznaczonych na wsparcie Ukrainy.

„Pomoc dla Ukrainy dotycząca odzyskania jej terytoriów oznacza osłabianie jednego z największych strategicznych przeciwników Ameryki bez oddawania ani jednego strzału” – powiedział McConnell, lider republikańskiej mniejszości w Senacie. Zapowiedział, że Senat przegłosuje nowy pakiet środków przed końcem września, kiedy kończy się obecny rok fiskalny. Zarzucił przy tym prezydentowi USA Joe Bidenowi, że jest zbyt zachowawczy, jeśli chodzi o wspieranie Kijowa.

„To z pewnością nie jest czas na chwiejne zachowanie (…). To nie czas na odpuszczanie” – dodał.

McConnell należy w Kongresie do największych orędowników wspierania, zaś Senat dotychczas przegłosowywał kolejne pakiety funduszy zdecydowanymi większościami głosów.

Jednak Republikanie w Izbie Reprezentantów coraz częściej krytykują udzielanie pomocy Ukrainie, a spiker Izby Kevin McCarthy jeszcze w czerwcu zapowiadał, że nie poprze decyzji o kolejnych pakietach pomocowych dla Kijowa. Biały Dom utrzymuje jednak, że nowa transza środków dla Kijowa zostanie zaaprobowana przez Kongres.

„Uważamy, że wciąż jest – mimo niektórych przeciwnych głosów – silne ponadpartyjne jądro poparcia dla dalszego udzielania pomocy, której Ukraina potrzebuje, ponieważ leży to fundamentalnie w interesie Ameryki” – powiedział we wtorek doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

W sierpniu administracja Bidena zwróciła się do Kongresu o dodatkowy pakiet finansowy, wart ponad 40 mld dolarów, z czego 24 mld miałyby zostać przeznaczone na dalszą pomoc wojskową i finansową dla Ukrainy. Nowe środki mają wystarczyć na pierwszy kwartał przyszłego roku fiskalnego, który rozpoczyna się w październiku.

Jak dotąd Kongres uchwalił – za każdym razem znaczącą większością głosów z obu partii i za każdym razem wykraczając poza kwoty wnioskowane przez Biały Dom – cztery takie pakiety o łącznej wartości ponad 107 mld dolarów.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj