Media: córka Putina wciąż publikuje w zachodnich czasopismach naukowych


Córka Władimira Putina Maria Woroncowa, na którą państwa i organizacje Zachodu nałożyły sankcje po agresji Rosji na Ukrainę, wciąż publikuje w czasopismach naukowych wydawanych w USA i Szwajcarii – ujawnił niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit’.

Woroncowa, z wykształcenia endokrynolog dziecięcy, posiada tytuł naukowy kandydata (doktora) nauk medycznych. W latach 2022-2023 wydawnictwa The Endocrine Society i MDPI Publishing zamieściły cztery artykuły jej autorstwa, z czego trzy ukazały się już po wybuchu wojny Rosji przeciwko Ukrainie w lutym 2022 roku. Córka Putina opublikowała te teksty wspólnie z naukowcami z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU), gdzie pełni funkcję prodziekana jednego z wydziałów – zauważyły we wtorek opozycyjne media (https://tinyurl.com/ycku6b5e).

Zamieszczanie artykułów autorstwa Woroncowej może negatywnie wpłynąć na wizerunek wydawnictw publikujących takie teksty – podkreślił w rozmowie z Możem Objasnit’ redaktor jednego z czasopism naukowych, pragnący zachować anonimowość.

Obie córki Putina pochodzą z jego małżeństwa z Ludmiłą, z którą rozwiódł się kilka lat temu. Młodsza z córek, Katierina Tichonowa, jest naukowcem na MGU, szefową firmy Innopraktika oraz byłą tancerką akrobatyczną. Po inwazji Rosji na Ukrainę Woroncowa i Tichonowa zostały objęte sankcjami USA, Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

Jak wyjaśniali w kwietniu 2022 roku przedstawiciele administracji prezydenta USA Joe Bidena, ograniczenia wobec córek Putina wprowadzono ze względu na prawdopodobne ukrywanie przez Woroncową i Tichonową aktywów należących do ich ojca.

W 2019 roku Woroncowa zaangażowała się w działalność spółki NOMEKO, funkcjonującej w branży medycznej. Firma, która wcześniej była nierentowna, odnotowała w ubiegłym roku przychód w wysokości ponad 850 mln rubli (ponad 36 mln zł) – przypomniał Możem Objasnit’. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj