Sąd UE zdecydował o uchyleniu sankcji personalnych wobec rosyjskiego oligarchy Aleksandra Szulgina


Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu podjął w środę decyzję o skreśleniu rosyjskiego oligarchy i byłego szefa przedsiębiorstwa Ozon z unijnych list sankcyjnych. Jest to pierwszy przypadek, w którym unijne sankcje personalne za agresję Rosji na Ukrainę zostały uchylone wobec samego oligarchy, a nie członka jego rodziny. Ozon to jedna z pierwszych firm branży e-commerce w Rosji, często określana jako „rosyjski Amazon”.

Wcześniej sankcje były uchylane jedynie wobec ich krewnych. Miało to miejsce m.in. w przypadku matki Jewgienija Prigożyna – Wioletty.

Jak czytamy na stronie Sądu UE, Szulgin pozostanie na listach sankcyjnych do czasu rozpatrzenia ewentualnego odwołania ze strony Rady UE, która jest odpowiedzialna za sporządzanie list sankcyjnych.

Sankcje przeciwko Szulginowi zostały nałożone wkrótce po agresji Rosji na Ukrainę. Należał on do grupy „wiodących biznesmenów”, którzy uczestniczyli w spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem 24 lutego 2022 r., czyli w dniu inwazji.

Natychmiast po nałożeniu sankcji Szulgin zrezygnował z szefostwa w Ozonie. W swoim pozwie argumentował, że w związku z tym przestał być „wiodącym biznesmenem”.

Tego samego dnia Sąd UE odrzucił skargi innych rosyjskich oligarchów, domagających się wykreślenia z list sankcyjnych UE, w tym, miliardera Dmitrija Pumpianskiego, przyjaciela Putina – Giennadija Timczenki, byłego szefa wyszukiwarki internetowej Yandex – Tigrana Chudawerdiana, czy właściciela wielosektorowego konglomeratu Safmar Group – Michaiła Gucerijewa.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj