Argentyna/ Media o beatyfikacji rodziny Ulmów: wydarzenie bez precedensu

Krzyż.JPG

W niedzielę beatyfikowani zostaną wszyscy członkowie polskiej rodziny Ulmów, zamordowanej przez Niemców w czasie II wojny światowej za pomoc Żydom – podała Argentyńska Katolicka Agencja Informacyjna (AICA), podkreślając, że będzie to wydarzenie bez precedensu.

Cała katolicka rodzina Ulmów została 24 marca 1944 roku zamordowana przez nazistów za to, że ukrywała pod swoim dachem dwie rodziny żydowskie, które też zostały tego dnia zabite – pisze na swoim portalu AICA, która należy do argentyńskiego Episkopatu.

AICA przytacza wypowiedź postulatora procesu beatyfikacyjnego, ks. Witolda Burdy, że małżeństwo Ulmów „zbudowało swoje życie na solidnych fundamentach wiary”, a co roku tysiące pielgrzymów odwiedza ich grób.

W artykule AICA przypomina też słowa papieża Franciszka, który w 2018 roku podczas audiencji generalnej określił rodzinę Ulmów jako „przykład wierności Bogu i jego przykazaniom miłości bliźniego oraz szacunku dla ludzkiej godności”.

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali we wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, obecnie podkarpackim. Wiosną 1944 r. Ulmowie zostali zadenuncjowani, prawdopodobnie przez granatowego policjanta, że ukrywają Żydów. Niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie 24 marca 1944 r. dokonali masakry w domu Ulmów. Najpierw zginęli Żydzi. Wśród nich dwie córki sąsiadów Ulmów – Goldmanów: Golda (Genia) Gruenfeld oraz Lea Didner wraz ze swoim małym dzieckiem. Zamordowano także trzech braci Szallów, ich 70-letniego ojca Saula Szalla oraz kolejnego mężczyznę z rodziny Szallów. Następnie na oczach dzieci Ulmów rozstrzelano Józefa i jego żonę Wiktorię, która byłą w siódmym miesiącu ciąży. Na końcu zabito dzieci – ośmioletnią Stanisławę, sześcioletnią Barbarę, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtoraroczną Marię. W masakrze zginęło 16 osób, w tym kobieta w zaawansowanej ciąży.

W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani przez Yad Vashem pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata a w 2010 r. przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 r. otwarto w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów a od 2018 roku na wniosek prezydenta RP Andrzeja Dudy obchodzony jest ustawiony przez Sejm i Senat RP Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Papież Franciszek 17 grudnia 2022 r. podjął decyzję o beatyfikacji rodziny Ulmów. Beatyfikacja odbędzie się 10 września w Markowej. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj