Stachowiak-Różecka, Chybicka, Śmiszek, Tuduj i Zimoch w pojedynku „jedynek” do Sejmu


Pięcioro obecnych parlamentarzystów otwiera listy swoich komitetów wyborczych w wyborach do Sejmu w okręgu nr 3, obejmującym Wrocław i okoliczne powiaty. Nowym kandydatem w porównaniu z listami sprzed czterech lat jest mieszkający w Łodzi poseł Tomasz Zimoch.

Poseł Tomasz Zimoch w 2019 roku został wybrany z listy KO w Łodzi, ale w tym roku kandyduje z nr 1 z KKW „Trzecia Droga – PSL – PL2050 Szymona Hołowni” w okręgu nr 3, obejmującym Wrocław oraz dziewięć powiatów, otaczających stolicę regionu.

Przed czterema laty w tym okręgu po pięć mandatów zdobyły PiS i KO, dwa przypadły Lewicy, natomiast po jednym miejscu w Sejmie zdobyły Konfederacja i PSL.

W pojedynku „jedynek” poza Zimochem nie ma we Wrocławiu niespodzianek, ponieważ listy poszczególnych komitetów otwierają obecni parlamentarzyści.

KW Prawo i Sprawiedliwość postawiło ponownie na poseł Mirosławę Stachowiak-Różecką, która w wyborach w 2019 roku zdobyła w tym okręgu najwięcej, bo ponad 91 tys. głosów. Jej główną rywalką będzie senator KO Alicja Chybicka, która tym razem kandyduje do Sejmu. Podobnie było w 2015 roku, gdy obie były liderkami swoich list sejmowych. Wówczas Chybicka miała 62 tys. głosów, a Stachowiak-Różecka 41 tys.

Liderem listy Nowej Lewicy – tak jak przed czterema laty – jest poseł Krzysztof Śmiszek. Na czele listy Konfederacji jest też ponownie poseł tej partii Krzysztof Tuduj.

Liderem listy KW Bezpartyjni Samorządowcy jest członek zarządu województwa dolnośląskiego Krzysztof Maj. Popularność tego samorządowego ugrupowania jest na Dolnym Śląsku duża, ponieważ w ostatnich wyborach samorządowych do Sejmiku zdobyło ono wystarczające poparcie, by w koalicji z PiS rządzić w regionie.

W dwóch ostatnich wyborach do Sejmu (2015 i 2019) w okręgu nr 3 dwukrotnie wygrywało Prawo i Sprawiedliwość przed Koalicją Obywatelską. Przed ośmiu laty PiS zdobyło 6, a KO 5 mandatów. Natomiast w ostatnich wyborach, choć przewaga głosów wyniosła ponad 12 tys., podział mandatów był remisowy – po 5.(PAP)

Poseł Świat: program „Lokalna Półka” wspiera polskich rolników i konsumentów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj