Premier: Po raz pierwszy po wieluset latach życia w chłodnym cieniu Kremla, polskie wojsko ma się czym bronić


Po raz pierwszy po wieluset latach, kiedy żyjemy w chłodnym cieniu Kremla i jego zagrożeń wobec Polski, polskie wojsko ma się czym bronić i będzie bronić przyszłości Rzeczpospolitej w sposób skuteczny – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Hrubieszowie (woj. lubelskie).

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w piątek 2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala””.

„Odtwarzamy nasze zdolności bojowe. Wszędzie tam, gdzie jest taka konieczność odtwarzamy jednostki wojskowe, budujemy nowe koszary, jak choćby te które widziałem nie tak dawno w Siedlcach” – powiedział premier. Wspomniał o 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka w Siedlcach. „18 dywizja pancerna, nasza pancerna pięść, uzbrojona w nowoczesne czołgi, nowoczesny sprzęt pancerny” – podkreślił. Dodał, że jednostki takie jak ta, mają strzec granic Rzeczpospolitej.

„Odtwarzamy jednostki wojskowe, ściągamy i produkujemy w Polsce najnowocześniejszy sprzęt, po to, żeby bronić polskich granic. Stało się to możliwe, bo naprawiliśmy polskie finanse i przeznaczamy je na uzbrojenie polskiej armii, na rekrutację nowych żołnierzy, na rekrutację nowych żołnierzy i na podniesienie stanu uzbrojenia całego Wojska Polskiego” – poinformował Morawiecki.

Zwrócił uwagę, że „37 mld zł to łączne wydatki na armię w ostatnim roku rządów PO”. „W następnym roku przeznaczyliśmy około 155 mld zł na uzbrojenie, na polskie wojsko. Jak to możliwe, że ich polityka zwijania armii, zdolności bojowej polskiego wojska, była możliwa i nie spotkała się z właściwą kontrodpowiedzią po stronie politycznej wówczas innej niż PiS” – dodał.

Dlatego, zdaniem premiera, „musimy mieć świadomość tej gigantycznej różnicy: czy chaos i niepokój czy bezpieczeństwo i inwestycja w polską armię”. „Bo trzeba się mieć czym bronić. Po raz pierwszy po wieluset latach, kiedy żyjemy w chłodnym cieniu Kremla i jego zagrożeń wobec Polski, niezależnie od tego jaka ta Rosja jest, czy carska czy komunistyczna, czy dzisiejsza putinowska, po raz pierwszy polskie wojsko ma się czym bronić i będzie bronić przyszłości Rzeczpospolitej w sposób skuteczny” – podkreślił Morawiecki. (PAP)

Autor: Olga Łozińska, Gabriela Bogaczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj