Wkrótce ruszy przebudowa placu Nowy Targ

Daviidos, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Plac Nowy Targ w centrum Wrocławia zostanie niebawem rozebrany z kostki i betonu, a zamiast tego posadzonych zostanie tu 63 tysiące roślin. Zarząd Zieleni Miejskiej podpisał właśnie kontrakt z wykonawcą na przebudowę placu.

Obecnie na placu Nowy Targ rośnie 27 drzew i 8 drzew w donicach. Po modernizacji pojawią się tu 172 drzewa, 27 tysięcy bylin, 193 paprocie, blisko 13 tysięcy traw, a także 23 tysiące roślin cebulowych oraz pnącza.

„Rozbetonowanie placu Nowy Targ otwiera nową erę – erę miasta zielonego, odpowiadającego zmianom klimatu, a tym samym bardziej przyjaznego mieszkańcom. To tylko początek wielkich zmian, na które już teraz ogromnie się cieszę” – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Wykonawcą zazielenienia placu została firma Rotomat. Prace rozpoczną się na przełomie września i października, a zakończą wiosną przyszłego roku.

Wrocławski magistrat wskazuje, że z uwagi na parking podziemny, niezbędna jest częściowa rozbiórka istniejącej nawierzchni z kostki i płyt oraz wykonanie nowych warstw technologicznych, opartych na systemie zielonego dachu.

Konieczne będą także działania związane z budową przyłącza wodociągowego, budową systemu automatycznego nawadniania, remontem elementów małej architektury oraz wyposażeniem terenu w nowe elementy małej architektury. Na placu zmodernizowane zostanie też oświetlenie. Łącznie przebudowa ma objąć ok. 60 proc. powierzchni placu.

„To spore wyzwanie, ale wierzymy, że będziemy w stanie zainicjować działania, które pokażą, jak w przyszłości zmieniać takie industrialne przestrzenie” – wskazał Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Koszt inwestycji to ponad 10 mln zł. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj