Witek, Czernow, Sikora, Raczyński, Samborski i Grzechnik „jedynkami” w okręgu nr 1


W wyborach do Sejmu w okręgu nr 1, obejmującym zachodnie powiaty woj. dolnośląskiego, zmierzą się m.in. startujący z pierwszych miejsc na listach: Elbieta Witek (PiS), Zofia Czernow (PO), Arkadiusz Sikora (Nowa Lewica), Tadeusz Samborski (Trzecia Droga) czy Robert Grzechnik (Konfederacja).

Liderką listy PiS w tym okręgu jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która w poprzednich wyborach parlamentarnych zdobyła ponad 46 tys. głosów – najwięcej spośród kandydatów startujących w okręgu nr 1.

Koalicja Obywatelska postawiła na posłankę PO Zofię Czernow, która w 2019 r. startowała w tym okręgu z listy KO z drugiego miejsca.

„Jedynką” Bezpartyjnych Samorządowców w okręgu legnicko-jeleniogórskim jest jeden z założycieli tego ugrupowania wieloletni prezydent Lubina Robert Raczyński.

Z kolei listę Nowej Lewicy otwiera współprzewodniczący Dolnośląskiej Rady Wojewódzkiej NL Arkadiusz Sikora, który w poprzednich wyborach startował z trzeciego miejsca w okręgu wrocławskim.

KKW „Trzecia Droga – PSL – PL2050 Szymona Hołowni” na „jedynce” wystawił Tadeusza Samborskiego, byłego radnego wojewódzkiego i członka zarządu województwa dolnośląskiego. Na przełomie lat 70. i 80. XX w. Samborski był m.in. I sekretarzem ambasady PRL w Laosie.

Z kolei na czele list Konfederacji jest niedawny radny miejski Wrocławia Robert Grzechnik.

W ostatnich wyborach do Sejmu w 2019 r. w okręgu nr 1 wygrywało Prawo i Sprawiedliwość przed Koalicją Obywatelską. Wówczas PiS zdobyło 6, a KO 3 mandaty. Dwa mandaty przypadły SLD, a jeden wywalczył PSL.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października; Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj