Nowy sondaż – sprawdź wyniki

foto: Kancelaria Premiera

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 37,6 proc. badanych; na KO – 29,1 proc.; na Konfederację – 11,2 proc.; na Trzecią Drogę – 9,8 proc.; na Lewicę – 8,9 proc. – wynika z sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl.

Szacowana frekwencja wyborcza – według sondażu – wyniosłaby 59 proc.

W badaniu padło pytanie: „Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, na którą z poniższych partii, bądź koalicji partii, oddał/a/by Pan/i swój głos?”. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować.

Według sondażu, na Zjednoczoną Prawicę chce obecnie głosować 37,6 proc. respondentów (wzrost o 1,7 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem).

Chęć oddania głosu na Koalicję Obywatelską zadeklarowało z kolei 29,1 proc. badanych (spadek o 1,1 pkt proc.).

Na trzecim miejscu w sondażu znalazła się Konfederacja, na którą chce zagłosować 11,2 proc. ankietowanych (spadek o 1,5 pkt proc.).

Na Trzecią Drogę, czyli koalicję PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni, chce obecnie głosować 9,8 proc. badanych (spadek o 0,6 pkt proc.).

8,9 proc. respondentów deklaruje natomiast chęć głosowania na Lewicę (wzrost o 0,2 pkt. proc.).

Sondażownia przekazała, że w badaniu ujęto również – po raz pierwszy – Bezpartyjnych Samorządowców, którym udało się zarejestrować listy wyborcze na poziomie ogólnokrajowym; chce na nich głosować 3,1 proc. badanych.

Jak czytamy na portalu doRzeczy.pl, eksperci pracowni Estymator przeliczyli również uzyskane wyniki na liczbę mandatów. „Zjednoczona Prawica miałaby w nowym Sejmie 205 przedstawicieli, co oznacza brak możliwości samodzielnych rządów. Koalicja Obywatelska zdobyłaby 143 mandaty, Konfederacja – 47, Trzecia Droga – 36, a Lewica – 28. Jeden mandat przypadłby reprezentantowi innej partii” – przekazano.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 8-9 września 2023 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1075 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.(PAP)

Za pomoc Żydom z rąk Niemców zginęło blisko 1000 Polaków. Poseł Świat: o rodzinie Ulmów powinni dowiedzieć się widzowie na całym świecie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj