Turcja/ Prezydent Erdogan: łączenie kwestii akcesji Szwecji do NATO i zakupu myśliwców F-16 bardzo nas denerwuje


Turcja/ Prezydent Erdogan: łączenie kwestii akcesji Szwecji do NATO i zakupu myśliwców F-16 bardzo nas denerwuje
Łączenie kwestii akcesji Szwecji do NATO i zakupu od USA myśliwców F-16 bardzo nas denerwuje – powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, cytowany w poniedziałek przez portal Duvar. Szwecja jest obok Węgier jednym członkiem Sojuszu, który nie ratyfikował jeszcze rozszerzenia go o Szwecję.

Turecki prezydent przyznał podczas niedzielnej konferencji prasowej po zakończeniu szczytu G20 w Indiach, że prezydent USA Joe Biden powiązał dostawę samolotów F-16 z procesem ratyfikacji przez Turcję wniosku Szwecji o członkostwo w NATO.

„Mówią, że to Kongres zdecyduje (o sprzedaży Turcji samolotów F-16 – PAP), więc ja mówię, że też mamy w Turcji swój kongres – turecki parlament. To niemożliwe, żebym powiedział cokolwiek o zgodzie na wstąpienie Szwecji do NATO, dopóki taka decyzja nie zostanie podjęta przez tureckich deputowanych” – wyjaśnił Erdogan. Większość w Wielkim Zgromadzeniu Narodowym Turcji posiada obecnie koalicja skupiona wokół Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) prezydenta Erdogana.

Prezydent powiedział też, że Szwecja powinna „dotrzymać obietnic” i podjąć dalsze kroki – które obejmowałyby ekstradycję osób uznawanych za bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) i zapobieganie wiecom poparcia dla tej organizacji w Szwecji – zanim Turcja umożliwi akcesję kraju do Sojuszu.

Przebywająca na początku września z wizytą w Sztokholmie grupa amerykańskich kongresmenów wyraziła przekonanie, że wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO zostanie ratyfikowany przez parlament Turcji w październiku.

„Naciskaliśmy na Turcję, aby tak się stało” – podkreślił wówczas Michael McCaul, republikański przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów. „Nie widzę żadnych przesłanek wskazujących na to, że Szwecja nie zostanie pełnoprawnym członkiem NATO” – dodał kongresmen podczas briefingu w Sztokholmie.

Zapytany o kwestię zgody USA na sprzedaż Turcji samolotów wielozadaniowych F-16, McCaul odpowiedział, że „jeśli Turcja chce współpracy z USA, warunkiem jest również ratyfikacja szwedzkiego wniosku do NATO”.

Turcja zawnioskowała o zakup myśliwców Lockheed Martin Corp F-16 za 20 mld dolarów od USA i prawie 80 zestawów modernizacyjnych dla już będących w posiadaniu Turcji samolotów bojowych w październiku 2021 roku. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj