Nowy sondaż! Sprawdź wyniki

sejm robert.jpg

Gdyby wybory odbyły się dziś, PiS wygrałoby je z 35-procentowym poparciem — wynika z sondażu IPSOS dla OKO.press i TOK FM. KO może liczyć na głosy 26 proc. poparcia, a Lewica i Konfederacja uzyskały po 8 proc. poparcia. W porównaniu z poprzednim badaniem największe spadki zanotowały KO i Konfederacja.

W najnowszym sondażu Ipsos dla OKO.press i TOK FM PiS uzyskał poparcie 35 proc. ankietowanych, czyli o 2 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu.

KO może liczyć na głosy 26 proc. ankietowanych. Oznacza to spadek o 5 pkt proc. Na trzecim miejscu znalazła się Lewica – 8 proc. – bez zmian oraz Konfederacja – 8 proc. aż o 4 pkt proc. mniej, niż w poprzednim sondażu.

Na Trzecią Drogę (koalicja PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni) głosować chce 6 proc. ankietowanych (o 1 pkt proc. mniej, niż poprzednio), natomiast Bezpartyjni Samorządowcy mogą liczyć na poparcie na poziomie 1 proc.

Odpowiedź „inna” partia wybrało 1 proc. ankietowanych, 14 proc. wybrało odpowiedź „nie wiem”.

Według sondażu, zamiar głosowania deklaruje 68 proc. respondentów (identycznie jak w czerwcu), w tym 58 proc. zdecydowanie i 10 proc. raczej. 25 procent respondentów nie weźmie udziału w głosowaniu. Odpowiedź „nie wiem, trudno powiedzieć” wskazało 8 procent ankietowanych.

Według sondażu, gdyby rozłożyć głosy osób niezdecydowanych proporcjonalnie, PiS mogłoby po raz trzeci liczyć na samodzielną większość w Sejmie. KO zdobyłoby 154 miejsca, Konfederacja — 39, Lewica — 32, a mniejszość niemiecka — 1.

Jak podkreśla OKO.press gdyby jednak Trzecia Droga przekroczyła próg 8 proc. dla koalicji, Prawo i Sprawiedliwość nie miałoby już samodzielnej większości.

Sondaż Ipsos dla OKO.press i TOK FM przeprowadzono metodą CATI (telefonicznie) 8–11 września 2023 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie dorosłych Polek i Polaków, N=1000.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj