Komisja Konstytucyjna PE proponuje zmianę traktatów, która może przekształcić Unię w „oligarchiczne superpaństwo”


Komisja Konstytucyjna PE po roku prac rozesłała do swoich członków uzgodnioną przez 5 frakcji lewicowo-centrowych Parlamentu wstępną wersję Raportu o Zmianie Traktatów UE. Propozycja zawiera „masowy transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE” – alarmuje w rozmowie z PAP eurodeputowany PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Raport zawierający propozycje 267 zmian w obu Traktatach – o Unii Europejskiej i o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej – liczy 120 stron. Koordynator w Komisji Konstytucyjnej z ramienia EKR, Jacek Saryusz-Wolski odmówił poparcia sprawozdania. Głosowanie raportu na forum Komisji Konstytucyjnej PE jest zaplanowane 12 października 2023 r.

Pięć frakcji, które odpowiadają za powstanie dokumentu (EPL, socjaldemokraci, liberałowie, Zieloni i komunistyczna Lewica) chcą uruchomić procedurę zmiany Traktatów UE, poprzez ew. zwołanie Konwentu i potem Konferencji Międzyrządowej ws. zmiany Traktatów UE.

Jak mówi w rozmowie z PAP Jacek Saryusz-Wolski, proponują one „radykalną centralizację UE, przez przekształcenie jej de facto w scentralizowane oligarchiczne europejskie super-państwo, umykające demokratycznej kontroli”.

„Ewentualne przyjęcie tych zmian oznaczałoby osłabienie państw członkowskich przez redukcję i przejęcie ich kompetencji. Generalną eliminację zasady jednomyślności (veta) w głosowaniu w Radzie UE w 65 obszarach. Masowy transfer kompetencji z poziomu krajów członkowskich na poziom UE, w 10 kluczowych dziedzinach, m.in. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, ochrony granic, leśnictwa, zdrowia publicznego, obrony cywilnej, przemysłu i edukacji” – tłumaczy eurodeputowany, który był jednym z głównych negocjatorów przystąpienia Polski do UE.

Zwraca on też uwagę, że raport proponuje zmiany kulturowo-ideologiczne poprzez zastąpienie wszędzie w Traktatach UE terminu „równość kobiet i mężczyzn” pojęciem „gender equality”, co nawiązuje do „antynaukowej nachalnie promowanej ideologii gender.”

(PAP)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj