Prezydent: agresja Rosji jest widomym znakiem odrodzenia jej imperializmu

materiały prasowe

Agresja Rosji na Ukrainę jest widomym znakiem odrodzenia rosyjskiego imperializmu – powiedział w czwartek na Forum w Krynicy prezydent Andrzej Duda. Zdecydowaliśmy się na absolutnie spektakularne przyspieszenie modernizacji polskiej armii – wskazał.

„Dla nas wszystkich, którzy żyjemy w tej części Europy, rosyjska agresja na Ukrainę jest widomym znakiem odrodzenia rosyjskiego imperializmu, a rosyjski imperializm dla nas oznacza wysoce prawdopodobną perspektywę, przynajmniej prób, rozszerzania rosyjskiej strefy wpływów” – stwierdził prezydent.

„Mieliśmy z tym do czynienia na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, poprzez różne działania gospodarcze Rosji” – wskazał Duda. Wymienił w tym kontekście m.in. próby zakupu polskich firm z sektorów strategicznych czy zaprzestanie przez Rosję dostaw gazociągiem Jamał do Polski.

Prezydent zaakcentował, że Polska była przygotowana m.in. dzięki gazoportowi w Świnoujściu, interkonektorom gazowym i budowie gazociągu z szelfu norweskiego. Dzięki temu, jak kontynuował, w momencie, w którym Rosjanie „odłączyli nam gaz”, mogliśmy nasze potrzeby zaspokoić.

„Poszliśmy za ciosem i dlatego zdecydowaliśmy się na absolutnie spektakularne przyspieszenie modernizacji polskiej armii. Procesy, które mieliśmy rozłożone na naście lat, czy na dziesięciolecia zaczęliśmy realizować w tempie, o jakim wcześniej w Polsce nikomu się nie śniło” – podkreślił Andrzej Duda. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj