SG: w środę zatrzymaliśmy ponad 100 cudzoziemców, którzy próbowali się dostać przez Polskę do Niemiec szlakiem bałkańskim


Środa była rekordowa pod względem migrantów, którzy próbowali się dostać przez Polskę do Niemiec szlakiem bałkańskim. „Zaledwie jednego dnia zatrzymaliśmy ponad 100 cudzoziemców, którzy przekroczyli granicę polsko-słowacką” – poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Rzeczniczka SG podkreśliła, że w ostatnim czasie wzrosła liczba cudzoziemców, którzy próbują nielegalnie dostać się przez Polskę do Niemiec szlakiem prowadzącym przez państwa bałkańskie do krajów Europy Zachodniej. Osoby te zatrzymywane są przy południowej granicy Polski, z Czechami i ze Słowacją. Działania prowadzą tam funkcjonariusze z Bieszczadzkiego, Karpackiego, Śląskiego i Nadodrzańskiego Oddziału SG, współpracując z czeskimi i słowackimi służbami.

Porucznik Anna Michalska podała, że środa była rekordowa pod względem migrantów, którzy próbowali dostać się przez Polskę do Niemiec szlakiem bałkańskim. Łącznie funkcjonariusze dwóch oddziałów Straży Granicznej, Śląskiego i Nadodrzańskiego, zatrzymali 101 obywateli Syrii, którzy przekroczyli granicę polsko-słowacką i jechali w kierunku granicy z Niemcami.

Według informacji przekazanych przez rzeczniczkę SG, funkcjonariusze Śląskiego Oddziału SG zatrzymali 49 cudzoziemców, natomiast Nadodrzańskiego – 52.

Doprecyzowała, że cudzoziemcy zatrzymani przez Śląski OSG byli przewożeni dwoma samochodami. Do sprawy funkcjonariusze zatrzymali czterech kurierów.

Z kolei funkcjonariusze Nadodrzańskiego OSG zatrzymali dwie grupy – jedna składająca się z 30 cudzoziemców, a druga z 22. Jedną z grup funkcjonariusze zatrzymali po pościgu busa, którego kierowcą był mężczyzna bezpaństwowiec. Posiadał za to belgijską kartę pobytu. W samochodzie przewoził 30 obywateli Syrii. Druga grupa cudzoziemców, którą zatrzymali funkcjonariusze SG podróżowała pieszo. Cudzoziemcy zostali zatrzymani w Zgorzelcu.

Jak podkreśliła rzeczniczka SG, w tym roku wzrosła liczba osób zatrzymywanych na granicy polsko-niemieckiej. Dotychczas zatrzymanych zostało ponad tysiąc cudzoziemców, którzy próbowali przedostać się nielegalnie do Niemiec. To o około 200 cudzoziemców więcej niż przez cały miniony rok, kiedy funkcjonariusze SG zatrzymali 809 osób. Granicy tej chronią funkcjonariusze z Nadodrzańskiego i Morskiego Oddziału SG przy współpracy z niemieckimi służbami.

Według danych SG sumie przy granicy ze Słowacją Straż Graniczna zatrzymała w tym roku prawie 500 osób, a przy granicy z Czechami – ponad 109. Łącznie na południowej granicy zatrzymano więc ponad 600 migrantów. W tym samym okresie w zeszłym roku zatrzymanych zostało sześć razy mniej osób, bo w sumie 122 (72 przy granicy ze Słowacją i 50 przy granicy z Czechami).

Od czerwca systematycznie rośnie liczba migrantów ujawnionych na granicy ze Słowacją (w styczniu – 30, w lutym – 6, w marcu – 34, w kwietniu – 7, w maju – 22, w czerwcu – 29, w lipcu – 48, w sierpniu – 206, a od 1 do 10 września – 56).

Rzeczniczka SG zaznaczyła, że zauważalny jest wzrost liczby cudzoziemców, którzy do granicy niemieckiej przemieszczają się szlakiem z Białorusi przez Litwę, często wcześniej przez Łotwę. W tym roku funkcjonariusze zatrzymali przy granicy z Litwą 380 cudzoziemców.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj