Rusza akcja „Warta Pamięci”; Marszałek Witek: oddajmy hołd tym, którzy za swój patriotyzm zapłacili najwyższą cenę

ela witek.jpg

Rusza I edycja akcji „Warta Pamięci”, która ma na celu oddanie hołd zamordowanym Polakom na wschodzie kraju. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która patronuje tej inicjatywie, zaprosiła do oddania hołdu tym, którzy za swój patriotyzm i wierność wartościom zapłacili najwyższą cenę – cenę własnego życia.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podkreśliła, że 17 września 1939 r. jest nie tylko datą wkroczenia czerwonoarmistów do Polski. „To również zaplanowana i konsekwentnie realizowana sowietyzacja naszego kraju – bestialskie zbrodnie na Kresach Wschodnich, wywózki, zesłania, łagry, a potem kłamstwa, manipulacje, prześladowania i niszczenie godności ludzkiej. To ogrom cierpień całego narodu polskiego, które trwały przez lata” – powiedziała.

Witek zaprosiła wszystkich Polaków do stanięcia razem 16 września o godz. 17.30 w „Warcie Pamięci”, „aby oddać hołd tym, którzy za swój patriotyzm i wierność wartościom zapłacili cenę najwyższą – cenę własnego życia”.

„Niech 17.30 będzie symboliczną godziną „P” – godziną pamięci, prawdy o minionych wydarzeniach i pomostem między przeszłością a przyszłością. Bądźmy razem i pamiętajmy o bohaterach nie tylko na cmentarzach, ale również we wszystkich miejscach upamiętniających obrońców Ojczyzny” – zaapelowała.

Dodała, że data 16 września – w przeddzień rocznicy ataku ZSRR na Polskę – nie jest przypadkowa. „To nawiązanie do capstrzyków wojskowych, które w latach II Rzeczpospolitej poprzedzały liczne patriotyczne wydarzenia i obchody. To moment zadumy i refleksji, symboliczny gdyż nawiązuje do naszej historii i wielkiego pragnienia wolności i suwerenności naszego państwa” – wskazała.

Marszałek Sejmu za zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie akcji podziękowała członkom Związku Strzeleckiego „Strzelec”, rekonstruktorom historycznym, liderom lokalnych społeczności, harcerkom i harcerzom oraz młodzieży.

„Dziękuję wszystkim, którzy budują międzypokoleniową wspólnotę pamięci. Wasza obecność 16 września o godz. 17.30 jest świadectwem szacunku dla historii i oddaniem hołdu tym, którzy polegli, by Polska mogła być wolna i niepodległa. Zachęcam wszystkich do odwiedzania miejsc pamięci tragicznych wydarzeń z czasu ataku ZSRR na Polskę – grobów, tablic pamiątkowych, pomników. Niech wszędzie tam zapłoną znicze i złożone zostaną kwiaty. Pamiętajmy o bohaterach” – mówiła.

Komitet honorowy akcji „Warta Pamięci” tworzą marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister aktywów państwowych Jacek Sasin i prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj