Rząd chce m.in. wydłużyć do 6 października nabory wniosków w programach zw. z kukurydzą


Wydłużenie do 6 października terminów naborów w dwóch programach dotyczących skupu kukurydzy – w tym tej mokrej – przewiduje projekt rządowego rozporządzenia, o którym poinformowano w piątek w wykazie prac legislacyjnych rządu.

W piątek na stronach wykazu prac legislacyjnych rządu poinformowano o pracach nad projektem nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów ws. szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Autorem zmian jest resort rolnictwa.

Projektowane przepisy zakładają m.in., że do 6 października br. przedłużony zostanie nabór wniosków o pomoc dla producentów rolnych, którzy w 2022 r. lub w 2023 r. co najmniej raz nie otrzymali zapłaty za sprzedaną kukurydzę. Do 6 października trwać ma również nabór wniosków o wsparcie dla podmiotów prowadzących działalność w zakresie skupu zbóż lub obrotu zbożami, którzy nabyli od dnia 15 września 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. od producenta rolnego mokrą kukurydzę.

W obu przypadkach – jak poinformowano – Komisja Europejska nie wyraziła jeszcze opinii odnośnie tych programów.

W wykazie przekazano ponadto, że w projektowanym rozporządzeniu zmienione zostanie – zgodnie z rekomendacją KE – odwołanie do właściwej wspólnotowej definicji mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w związku z programem dopłat do kredytów skupowych.

Poinformowano ponadto, że zmiany dotyczyć będą też programu zw. z udzielaniem pomocy producentom rolnym, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy i którzy nie otrzymali pomocy na podstawie przepisów rozporządzenia rządu z 21 kwietnia br. ws. realizacji przez ARiMR zadań związanych z ustanowieniem środka wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla sektorów zbóż i nasion oleistych. „Jak wynika z danych ARiMR środki zaplanowane na pomoc określoną w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2023 r. (…) są niewystarczające” – wskazano.

Nowe rozporządzenie ma wprowadzić również przepisy, zgodnie z którymi do wniosku o pomoc w związku z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych producent rolny będzie zobowiązany dołączyć protokół oszacowania szkód zawierający adnotację sporządzoną przez wojewodę potwierdzającą wystąpienie szkód. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj