Rząd Wysp Kanaryjskich wezwał inne regiony kraju do przyjęcia niepełnoletnich imigrantów

źródło: Pixabay

Władze Wysp Kanaryjskich zwróciły się do 16 innych wspólnot autonomicznych Hiszpanii o wsparcie w przyjmowaniu nielegalnych niepełnoletnich imigrantów z Afryki, masowo docierających bez opieki na ten archipelag.

Jak poinformowała Candelaria Delgado, odpowiedzialna w rządzie Wysp Kanaryjskich za politykę społeczną, władze archipelagu mają “wraz z narastającą falą” nielegalnych imigrantów coraz większe problemy z zapewnieniem im właściwych warunków zakwaterowania.

Urzędniczka potwierdziła, że w środę władze Wysp Kanaryjskich skierowały do rządów wszystkich wspólnot autonomicznych Hiszpanii wnioski z prośbą o pomoc. Dodała, że w przeszłości władze archipelagu również apelowały o taką solidarność do rządów innych regionów kraju, ale odzew był niewielki.

“W ciągu ostatnich dwóch lat udało nam się przekierować do innych regionów Hiszpanii zaledwie 365 nieletnich imigrantów, z czego 46 w ostatnich tygodniach” – oświadczyła Delgado, dodając, że najwięcej z nich odebrała Katalonia.

Według statystyk rządu Wysp Kanaryjskich w około 30 ośrodkach przebywa tam obecnie ponad 2500 niepełnoletnich imigrantów. W tym roku ich liczba wzrosła o ponad 30 proc.

Od stycznia do połowy września na Wyspy Kanaryjskie dotarło blisko 15 tys. nielegalnych imigrantów z Afryki, czyli o 20 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2022 r.

PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj