Witek: oddajemy cześć i chwałę wszystkim zamordowanym przez Sowietów

MP

Dzisiaj oddajemy cześć i chwałę wszystkim tym, którzy zostali zamordowani przez Sowietów; dzisiaj także oddajemy hołd wszystkim żołnierzom – powiedziała w niedzielę w Legnicy do uczestników obchodów 84. rocznicy rosyjskiej agresji na Polskę marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

„17 września dla nas Polaków to jest wyjątkowo bolesna data. 17 września 1939 r. zupełnie niespodziewanie – często mówimy, że wkładając nóż w plecy Polakom – wojska sowieckie wkroczyły na wschodnie tereny Rzeczypospolitej. Rozpoczęła się realizacja postanowień zawartych w układzie Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku” – przypomniała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

„Dlaczego Rosjanie nie wkroczyli 1 września tak, jak Niemcy? Przyglądali się, jak szybko armia niemiecka będzie się posuwała na wschód, a z drugiej strony przyglądali się, jak zareagują nasi sojusznicy, przede wszystkim Francja i Wielka Brytania” – mówiła. „Kiedy się zorientowali, że nie ma żadnej reakcji – wtedy wkroczyli na ziemie polskie, ale potrzebowali wytłumaczenia, dlaczego to robią przed opinią publiczną, szczególnie przed opinią publiczną międzynarodową. Tym pretekstem miała być obrona ludności ukraińskiej i białoruskiej przed Niemcami” – wyjaśniła.

Marszałek Sejmu podkreśliła, że „to, co spotkało Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich, ponad półtora miliona Polaków, to była prawdziwa gehenna”. „Rozpoczęły się mordy, wywózki na +nieludzką ziemię+, na Sybir – matek z małymi dziećmi, głód, zimno i ogromna chęć przetrwania za wszelką cenę. rozpoczęła się także tułaczka tych, którzy później wyszli z tej +nieludzkiej ziemi+ razem z armią gen. Andersa i walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej” – mówiła. „Ale to, co spotkało Polaków mieszkających na Wschodzie, to było wyjątkowe okrucieństwo. Rosjanie zadbali o to, żeby niszczyć przede wszystkim polską inteligencję, polskich urzędników, wojskowych, księży. Chcieli w ten sposób, żeby naród polski stracił siłę, stracił moc do walki i do przetrwania” – oceniła.

„Ale my Polacy jesteśmy narodem, który nie raz w historii naszych dziejów pokazywał, że nawet w sytuacjach beznadziejnych (…) nigdy się nie poddawaliśmy. Te bardzo silne korzenie, przywiązanie do tradycji, znajomość naszej historii i wartości, którym zawsze byliśmy wierni – powalały nam przetrwać najtrudniejsze czasy. Także tym Polakom, którzy znaleźli się na +nieludzkiej ziemi+, tam, daleko na Syberii i w innych częściach Rosji” – podkreśliła Elżbieta Witek.

Zwróciła uwagę, że „ten 17 września to także data, która pokazuje, że Polacy kochają wolność”. „My nie potrafimy żyć w niewoli, nigdy się z nią nie godziliśmy” – oceniła.

„Dzisiaj również upamiętniamy wszystkich tych, którzy zginęli nie tylko tam na Wschodzie walcząc, żołnierzy polskich, ale także cywilów. Oni ponieśli ogromne straty. Nie tylko byli mordowani, unicestwiani, ale przeżyli tułaczkę – wypędzeni z własnych domów, pozbawieni tych korzeni” – mówiła. „Ich los zepchnął bardzo często na drugi koniec Polski – tu, na tak zwane +Ziemie Odzyskane+” – przypomniała marszałek Sejmu.

„My dzisiaj czcimy ich wszystkich. Wszystkich, którzy się nie poddali, wszystkich, którzy walczyli” – podkreśliła, przypominając, że „dziś mamy jeszcze jedną rocznicę – 30. rocznicę wyprowadzenia wojsk sowieckich z Polski”.

„Dzisiaj bardzo się cieszę, jestem dumna z tego, że w Legnicy nie widzimy wojsk sowieckich, że widzimy wspaniałą, polską armię i wspaniałego polskiego żołnierza. Bo polski żołnierz i polski mundur zawsze przez Polaków otaczane były najwyższym szacunkiem za krew, poświęcenie, honor, patriotyzm i oddanie ojczyźnie” – powiedziała Elżbieta Witek.

Marszałek Sejmu zaznaczyła, że „w polskiej historii są karty wspaniałe, ale i karty bardzo bolesne”. „Karty pokazujące, jak trudną mieliśmy historię, i jednocześnie pokazujące, jak wspaniałym narodem są Polacy. Przetrwać tyle burz, tyle upokorzeń, zniszczeń, mordów, gwałtów, grabieży – i przetrwać i trwać nadal – to naprawdę trzeba mieć w sobie bardzo silne poczucie przynależności do tego państwa, do tego narodu, do wartości i do korzeni” – podkreśliła.

„Dzisiaj oddajemy cześć i chwałę wszystkim tym, którzy zostali zamordowani przez Sowietów; dzisiaj także oddajemy hołd wszystkim żołnierzom. Cześć i chwała bohaterom” – powiedziała Elżbieta Witek.(PAP)

autorzy: Grzegorz Janikowski, Agata Tomczyńska

gj/ ato/ pat/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj