Szef MON: Wojsko Polskie musi być wyposażone w skuteczną broń w dużych ilościach 

22.03.2019 - Chechlo Pustynia bledowska TSW 11MBOT 16/8 PT Fot. DWOT

Wojsko Polskie musi być wyposażone w broń skuteczną w dużych ilościach, aby odstraszyć agresora; będziemy mieli mieć więcej wyrzutni HIMARS niż ich producent USA – mówił szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z kadrą kierowniczą i pracownikami Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A. w Zielonce.

Minister Obrony Narodowej odwiedził w czwartek Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. w Zielonce, gdzie zapoznał się z trwającymi inwestycjami, w tym z budową laboratorium Hardware in the Loop. Jak poinformował MON, laboratorium Hardware in the Loop to efekt umowy offsetowej z Lockheed Martin. To ośrodek badawczo-rozwojowy polskich programów rakietowych.

„Firma się dynamicznie rozwija, bardzo się cieszę z tego, że produkuje bardzo zaawansowane technologicznie elementy uzbrojenia, które pozyskujemy na wyposażenie Wojska Polskiego” – powiedział Błaszczak podczas konferencji prasowej.

Zwrócił uwagę na „produkcję elementów rakiet, które służą do obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej, a więc w systemie Patriot”. „W Zielonce jest przygotowane wszystko, aby te rakiety były współprodukowane. To nasz wielki sukces, bo tylko w Stanach Zjednoczonych i tu w Zielonce będzie miała miejsce produkcja tych zespołów” – poinformował.

Kolejnym osiągnieciem, jak tłumaczył, „jest laboratorium, które służy badaniu i rozwojowi rakiet, zarówno, jeśli chodzi o rakiety firmy Kongsberg, które służą nam do ochrony wybrzeża w morskich jednostkach rakietowych, jak i rakiety, które są wykorzystywane w różnych systemach amerykańskich”.

Według Błaszczaka „trzeci ważny element tworzony w Zielonce, który jest rezultatem pracy inżynierów, to możliwość dookólnej obserwacji terenu”. „Te urządzenia są już zainstalowane na Bojowych Wozach Piechoty Borsuk” – dodał.

Błaszczak powiedział, że podczas czwartkowej wizyty rozmawiał z inżynierami i pracownikami WZE i mówił im, że „opozycja krytykuje go za to, że zamawia zbyt dużo sprzętu wojskowego”. „Ale Polska musi mieć dużo broni, Wojsko Polskie musi być wyposażone w broń skuteczną w dużych ilościach, aby odstraszyć agresora” – wyjaśnił. Dlatego, w ocenie Błaszczaka, „nie ma w tym nic dziwnego, że będziemy mieć więcej jednostek rakietowych niż ich producent Norwegia, państwo, w którym te rakiety i ten system powstał”.

„Nie ma też nic nadzwyczajnego, nic złego, że będziemy mieli mieć więcej wyrzutni HIMARS niż Stany Zjednoczone – producent tych wyrzutni, bo Stany Zjednoczone nie zostaną zaatakowane przez swoich sąsiadów, a Polska może być zaatakowana z kierunku wschodniego przez Rosję” – dodał.

źródło: PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj