Centrum Wiasna: małżeństwo więźniów politycznych ukarano za współpracę z Biełsat TV

Białoruski sąd ukarał małżeństwo więźniów politycznych za współpracę z Biełsat TV – informuje w poniedziałek Centrum Praw Człowieka Wiasna. Operator, freelancer Wiaczasłau Łazarau został skazany na 5,5 roku kolonii o zaostrzonym rygorze, a jego żona Tacciana Pyćko – na 3 lata pozbawienia wolności.

Proces Łazarawa i Pyćko, oskarżonych o działalność ekstremistyczną, odbywał się za zamkniętymi drzwiami. Mężczyznę zatrzymano w lutym, a jego żonę – w czerwcu.

Łazarau został uznany za winnego współpracy z Biełsatem – podaje Wiasna. Według Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Pyćko również zarzucono współpracę z tym kanałem, który władze Białorusi uznały za „ekstremistyczny”.

Ich córkę, która niedawno skończyła rok, oddano do szpitala dziecięcego, a następnie przekazano babci.

Biełsat TV jest jedynym, niezależnym, białoruskojęzycznym kanałem telewizyjnym. Został powołany w 2007 roku przez grupę białoruskich i polskich dziennikarzy, jako część polskiego nadawcy publicznego – Telewizji Polskiej S.A., we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP i przy wsparciu rządów kilku europejskich krajów oraz szeregu fundacji. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj