Premier: włoskie organizacje pozarządowe dostają rządowe niemieckie pieniądze, by destabilizować Włochy

To jest wariactwo: włoskie organizacje pozarządowe dostają rządowe niemieckie pieniądze, żeby destabilizować Włochy. Ja przestrzegałem, a premier Włoch pisze z oburzeniem list do kanclerza Niemiec w tej sprawie – mówił we wtorek w w Trzciance (Wielkopolskie) premier Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek Ansa przytoczyła treść listu premier Włoch Giorgii Meloni do kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Meloni wyraziła w nim zdumienie decyzją Berlina, który zapowiedział finansowanie organizacji pozarządowych zajmujących się przyjmowaniem nielegalnych migrantów na włoskim terytorium i ratowaniem ich na Morzu Śródziemnym. Jak zaznaczyła Meloni w liście, Niemcy nie uzgodniły decyzji o finansowaniu NGO z jej rządem.

Jacek Świat nr 4 na licie PiS

Do sprawy nawiązał we wtorek podczas wystąpienia w Trzciance premier Morawiecki. „Zobaczcie na te realia wokół nas: premier Włoch pisze list do kanclerza Niemiec. Ja go wczoraj przestrzegłem, a ona dzisiaj pisze do niego list, w którym z oburzeniem mówi: dlaczego za niemieckie pieniądze płacicie organizacjom pozarządowym, które przyjmują nielegalnych imigrantów? Tak, to jest wariactwo. Za rządowe pieniądze, w tym przypadku niemieckie, (…) włoskie organizacje pozarządowe dostają pieniądze po to, żeby destabilizować Włochy” – powiedział Morawiecki.

Jego zdaniem, premier Włoch jest słusznie oburzona. „Przecież zachęcacie przemytników ludzi, handlarzy ludzi, gangi przemytnicze zachęcacie, żeby czasami na śmierć wysyłali. To jest ich wina. To, że giną ludzie na Morzu Śródziemnych jest winą tych, którzy wprost, jak (b. kanclerz Angela) Merkel (…), albo w sposób pośredni zapraszają ich do Europy” – stwierdził Morawiecki.

„Oni ich tutaj próbują ściągnąć. A więc zobaczcie, w jakim otoczeniu żyjemy” – wskazał premier.

Od początku roku do Włoch dotarło drogą morską około 130 tysięcy migrantów.(PAP)

Autorzy: Agata Zbieg, Szymon Kiepel

agz/ szk/ sdd/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj