Subregion wałbrzyski otrzyma 160 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

grzegorzsenkowski, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Do subregionu wałbrzyskiego trafi 160 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, z całej kwoty 299 mln zł przeznaczonej na Dolny Śląsk. To pokazuje jak jesteśmy zdeterminowani by nadrabiać te zaległości sprzed roku 2015 – podkreślił w poniedziałek minister w KPRM Michał Dworczyk.

Poseł Michał Dworczyk (PiS) uczestniczył w poniedziałek w Wałbrzychu w konferencji prasowej z dwoma innymi posłami Prawa i Sprawiedliwości z tego regionu: wiceministrem klimatu Ireneuszem Zyską oraz Marcinem Gwoździem a także z wicemarszałkiem woj. dolnośląskiego Grzegorzem Macko.

Dworczyk przekazał, że w ogłoszonym w poniedziałek przez premiera Mateusza Morawieckiego podziale środków w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg z kwoty 299 mln zł na Dolny Śląsk, aż 160 mln zł trafi do subregionu wałbrzyskiego.

Podkreślił, że to rozdanie jest szczególne także dlatego, że średnio do subregionu trafiało około 50-60 mln zł, a teraz jest tych pieniędzy trzykrotnie więcej.

Według Dworczyka, dobrą informacją drogową jest również to, że wybrano ostateczny przebieg planowanej do budowy trasy S5 i do końca października GDDKiA opublikuje szczegóły w tej sprawie. Przypomniał też, że już trwa inwestycja trasy S8 i niedługo ma być rozstrzygnięty przetarg na budowę pierwszego odcinka tej drogi z Wrocławia do Łagiewnik.

Marcin Gwóźdź podkreślił, że w ramach funduszu pieniądze trafią bezpośrednio do samorządów. „Na co chciałbym zwrócić uwagę, że nie dzielimy samorządów. Mnóstwo samorządów otrzymało to wsparcie: 164 mln zł nie tylko na nowe zadania, ale też i na kontynuowane: 22 mln zł na zadania już rozpoczęte” – powiedział poseł. Wymienił gminy powiatu ząbkowickiego, ale podkreślił że dofinansowanie otrzymało też miasto Kłodzko.

Ireneusz Zyska podkreślił, że w ostatnich latach doszło na tym terenie do bezprecedensowej, historycznej zmiany, dzięki rządowemu wsparciu na przebudowy dróg, wsparcie przemysłu.

„To zdecydowanie inna polityka niż ta, którą prowadzili nasi przeciwnicy z Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. To polityka zrównoważonego rozwoju, która przynosi bardzo dobre rezultaty. To, co dzieje się w całej Polsce, ale my to obserwujemy tutaj na południu regionu, pokazuje jakościową zmianę. To jest dbałość o każdego Polaka, nie tylko tych mieszkających w dużych aglomeracjach” – powiedział Zyska.

Podkreślił, że jako mieszkaniec Świebodzic cieszy się, że dzięki 1,2 mln zł dotacji z funduszu zostanie dokończona budowa obwodnicy Osiedla Piastowskiego, której budowa wcześniej była przez rząd wsparta kwotą 4,1 mln zł. Jak mówił, na tę obwodnicę mieszkańcy osiedla czekali 40 lat.(PAP)

Autor: Roman Skiba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj