Izrael/ Siły powietrzne zabiły dwóch ważnych przywódców Hamasu; trwają bezprecedensowe naloty na Strefę Gazy

Siły powietrzne Izraela zabiły dwóch przywódców terrorystycznego ugrupowania palestyńskiego Hamas. Lotnictwo prowadzi bezprecedensowo intensywne ataki na Strefę Gazy, naloty powtarzane są co cztery godziny. „Dosięgniemy ich (Hamas) wszędzie” – powiedział we wtorek rzecznik izraelskich sił zbrojnych (IDF) kontradmirał Daniel Hagari.

Zabici to minister gospodarki Hamasu Dżawad Abu Szammala i Zakaria Abu Maamar, wysokiej rangi członek biura politycznego Hamasu. Obaj zginęli w nalocie na miasto Chan Junis w południowej części Strefy Gazy – przekazała BBC. Bojownicy Hamasu „nie mają się gdzie ukryć w Gazie” – dodał Hagari, którego cytuje Reuters.

BBC podaje, że IDF kontynuują bombardowania w Strefie Gazy, gdzie w nocy z poniedziałku na wtorek zniszczonych zostało 200 celów. Reporter BBC przekazał, że są to najbardziej intensywne naloty od 20 lat, a zaatakowane rejony są zrównane z ziemią; według agencji Reutera IDF prowadzą najpoważniejsze ataki z powietrza w całej historii Izraela.

IDF przekazały we wtorek wczesnym popołudniem, że syreny alarmowe odezwały się w Tel Awiwie i innych regionach kraju. Wcześniej izraelskie siły poinformowały, że uderzyły w „setki celów” w dzielnicy Rimal miasta Gaza, gdzie mieszczą się ministerstwa rządu Hamasu – podaje Associated Press.

Minister bezpieczeństwa narodowego Izraela Itamar Ben-Gwir oświadczył, że jeszcze we wtorek władze zaczną rozdawać tysiące sztuk długiej broni w przygranicznych miejscowościach zamieszkanych zarówno przez ludność żydowską jak i arabską. Pierwsza transza broni, jaka zostanie przekazana Izraelczykom, liczy 4 tys. sztuk, następna – 6 tys.

Jak komentuje Reuters, o akcji uzbrajania Żydów w takich miejscowościach poinformowano w chwili, gdy władze Izraela obawiają się, że dojdzie tam do konfliktów między większością żydowską a arabską mniejszością, czyli około 20 proc. mieszkańców.

Władze Izraela zdementowały też informację, że wystrzelone ze Strefy Gazy rakiety trafiły w międzynarodowe lotnisko Ben Guriona. Wcześniej we wtorek izraelskie siły podały, że granica ze Strefą Gazy jest już zabezpieczona – relacjonuje BBC. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj