Media: pontyfikat św. Jana Pawła II był wyjątkowy w historii Kościoła

Portugalskie media, przypominając o przypadającej w poniedziałek 45. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, twierdzą, że pontyfikat papieża Polaka był wyjątkowy w historii Kościoła i niezwykle długi. Trwał od 1978 do 2005 roku.

Radio Renascenca oraz dziennik “O Minho” odnotowują, że dzięki nauczaniu i działalności św. Jana Pawła II doszło do zmian w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, które w konsekwencji doprowadziły do rozpadu Związku Sowieckiego i komunistycznego bloku w Europie.

 

Odnotowują też, że pochodzący z Polski papież miał kluczowy wpływ na popularyzację na świecie przesłania z Fatimy, bazującego na orędziu przekazanego trójce portugalskich dzieci w 1917 roku podczas objawień maryjnych. Opiera się ono, jak dodają, o apel do ludzkości o modlitwę, nawrócenie i pokutę.

 

Portugalska gazeta odnotowuje też intensywne relacje pochodzącego z Polski papieża z Portugalczykami oraz fakt, że pamięć o św. Janie Pawle II w ich kraju jest wciąż bardzo żywa.

 

“Św. Jan Paweł II jako jedyny papież w historii odwiedził Portugalię aż trzykrotnie: w 1982, 1991 i 2000 roku” – przypomniał “O Minho”, wskazując, że papież Polak był przywódcą Kościoła, który najczęściej docierał do Portugalii spośród wszystkich swoich poprzedników. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj