Prezydent zasadził jabłoń upamiętniającą błogosławioną rodzinę Ulmów

materiały prasowe

Jabłonie sadzone w ramach akcji „Po owocach i poznacie” mają niezwykły symboliczny wymiar; bezpośrednio kojarzą się z rodziną Ulmów – powiedział prezydent Andrzej Duda, który zasadził we wtorek w Ogrodzie Pałacu Prezydenckiego jabłoń upamiętniającą błogosławioną rodzinę Ulmów.

Andrzej Duda zasadził we wtorek w Ogrodzie Pałacu Prezydenckiego jabłoń, dla upamiętnienia błogosławionej rodziny Ulmów oraz wszystkich Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

Prezydent podkreślił, że jabłoń „jest wymownym symbolem trwania oraz rozwoju”. „Rośnie, daje pożywienie ludziom, zwierzętom, ptakom. Ona owocuje, a +po owocach ich poznacie+” – powiedział.

Jak mówił, „te owoce w jakimś sensie są plonem życia, tych którzy ratowali swoich bliźnich w czasie okupacji niemieckiej, bliźnich żydowskiego pochodzenia, swoich współobywateli, którzy, tak jak w przypadku rodziny Ulmów, bywało, że oddawali życie za pomoc, mając pewną świadomość tego ryzyka”.

Prezydent powiedział, że jabłonie, sadzone w ramach akcji „Po owocach ich poznacie”, „mają niezwykły symboliczny wymiar: z jednej strony bezpośrednio kojarzący się z rodziną Ulmów, ale z drugiej strony – także z niezwykłym dziełem życia, ludzi, którzy oddawali siebie innym, którzy mimo gigantycznego ryzyka, jakie się z tym wiązało, nieśli pomoc swojemu bliźniemu, realizując przykazanie miłuj bliźniego swego jak siebie samego”.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj