Lasery lub promienie Słońca mogłyby tworzyć księżycowe drogi

Fot. NASA

Drogi na Księżycu można tworzyć z pomocą silnego lasera lub skupionych promieni słonecznych, które by topiły miejscowy regolit – twierdzą naukowcy. Teorię tę potwierdziły już naziemne eksperymenty.

Zespół z Uniwersytetu w Aalen (Niemcy) proponuje nietypowy sposób budowania księżycowych dróg. Takie trakty będą coraz bardziej potrzebne w miarę kolonizacji ziemskiego satelity.

Jazda po pylistym regolicie nastręcza bowiem wielu kłopotów. Pył, przy niskiej grawitacji, ma tendencję do unoszenia się i przedostawania w różne części sprzętu, gdzie może spowodować uszkodzenia. Transport materiałów do budowy dróg z Ziemi byłby przy tym ekstremalnie kosztowny.

Na łamach pisma „Scientific Reports” (https://www.nature.com/articles/s41598-023-42008-1) naukowcy opisali koncepcję tworzenia księżycowych dróg z pomocą lasera, który – na wyznaczonej trasie – topiłby księżycowy pył.

Po zastygnięciu pyłu pozostałaby twarda substancja, która stanowiłaby podłoże drogi.

Swój pomysł badacze przetestowali jak dotąd na Ziemi, z wykorzystaniem materiału imitującego pył z Księżyca.

Naukowcy eksperymentowali z laserami o różnych mocach i średnicach promieni – odpowiednio aż do 100 kW i 100 mm. Jak dotąd, z pomocą lasera o 45-mm promieniu udało im się uzyskiwać 25-centymetrowe, trójkątne powierzchnie.

Zdaniem ekspertów, choć technologia wymaga jeszcze dopracowania, łącząc takie elementy, można by tworzyć drogi i lądowiska. Co więcej, laser – zdaniem badaczy – można zastąpić skoncentrowanymi promieniami Słońca.

Według przeprowadzonych obliczeń, potrzebna byłaby przetransportowana z Ziemi soczewka o średnicy 2,37 metra i niewielki osprzęt.(PAP)

Marek Matacz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj