Izrael potwierdził informację o wypuszczeniu przez Hamas dwóch amerykańskich zakładniczek

Rzecznik zbrojnego skrzydła palestyńskiego Hamasu Abu Obeida poinformował w piątek w komunikacie, że organizacja „ze względów humanitarnych i po mediacji Kataru” uwolniła dwie amerykańskie zakładniczki – matkę i córkę. Izraelska telewizja potwierdziła tę informację, nie podając swoich źródeł.

Uwolnione Amerykanki są obecnie pod opieką Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża – przekazał Reuters, powołując się na anonimowe źródło.

Oddział Hamasu wziął zakładników podczas ataku z 7 października; są wśród nich osoby 22 narodowości, w tym 10 Amerykanów, co najmniej siedmioro Niemców, ośmioro Argentyńczyków i troje Francuzów.

Służbom wywiadowczym i siłom specjalnym Izraela w odnalezieniu zakładników pomagają tysiące wolontariuszy, w tym cywilni eksperci, rezerwiści ze słynnej Jednostki 8200, odpowiedzialnej za tajne operacje i wywiad elektroniczny – podaje AFP.

Gdyby doszło do operacji odbicia, czy porwania zakładników, odpowiadałaby za nią najprawdopodobniej elitarna jednostka Sił Obronnych Izraela (IDF) – Sajjeret Matkal (Jednostka Rozpoznawcza Sztabu Generalnego), która prowadzi różnego typu operacje specjalne, w tym ratowania zakładników poza granicami kraju – wyjaśnia francuska agencja.

Kraje, których obywatele zostali uprowadzeni – przede wszystkim Francja, USA i Wielka Brytania – prowadzą kanałami dyplomatycznymi zabiegi o uwolnienie zakładników, ale oficjalnie wszelkie rozmowy na ten temat kontroluje Izrael. Mediacje w tej sprawie prowadzi Katar i prawdopodobnie Egipt, ponadto prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował, że podjął rozmowy z Hamasem.

Najczęściej omawianym przez polityków scenariuszem rozwiązania tego kryzysu, to uwolnienie zakładników w zamian za pomoc humanitarną dla mieszkańców Strefy Gazy – relacjonuje AFP.

W ocenie władz Izraela w rękach terrorystów pozostaje około 200 zakładników, wśród których ponad 20 to dzieci lub nastolatki. „Większość z porwanych żyje” – poinformowały w piątek IDF. Tymczasem Hamas utrzymuje, że ma „od 200 do 250” zakładników, ponadto 22 przetrzymywanych zginęło w izraelskich bombardowaniach. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj