Szwecja/ Premier: to wspaniała wiadomość, że prezydent Turcji przekazał parlamentowi wniosek o ratyfikację naszego wniosku do NATO

To wspaniała wiadomość, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przekazał tureckiemu parlamentowi wniosek o ratyfikację wniosku Szwecji o wejście do NATO – oświadczył w poniedziałek premier Szwecji Ulf Kristersson.

„Teraz pozostaje, aby sprawą zajął się parlament Turcji. Nie możemy doczekać się członkostwa w NATO” – podkreślił Kristersson na platformie X (dawniej Twitter).

„To jest krok w dobrym kierunku” – skomentował minister obrony Szwecji Pal Jonson. Z kolei minister pracy Johan Pehrson zauważył, że szwedzkie wstąpienie do NATO jest „decydujące dla pokoju w Szwecji i Europie”.

Erdogan zobowiązał się do przesłania parlamentowi wniosku ratyfikacyjnego podczas lipcowego szczytu NATO w Wilnie, ale nie jest jasne, kiedy dojdzie do głosowania.

Turcja jest ostatnim obok Węgier państwem NATO, które nie ratyfikowało przyjęcia Szwecji do Sojuszu. Do akcesji potrzebna jest zgoda wszystkich sojuszników. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj