KPRM: program wakacji kredytowych w 2024 r. obejmie do ok. 1,7 mln umów kredytowych

Maksymalna skala programu wakacji kredytowych w 2024 r. obejmie około 1,7 mln umów kredytowych – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów po wtorkowym posiedzeniu rządu. Szacunkowa wartość kredytów do objęcia programem to ok. 268 mld zł – dodano.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii.

Przepisy przedłużają na 2024 rok wakacje kredytowe dla osób posiadających kredyty hipoteczne do 800 tys. zł.

Rozwiązania dotyczące wakacji kredytowych różnią się w zależności od kwoty kredytu. Jeśli kredyt wynosi do 400 tys. zł, nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych warunków, by skorzystać z wakacji kredytowych. Jeśli natomiast kredyt wynosi od 400 do 800 tys. zł, program będzie dostępny tylko w przypadku, gdy koszt obsługi kredytu, czyli rata kapitałowa i odsetkowa, przekracza 50 proc. dochodu gospodarstwa domowego. Brany będzie pod uwagę średni miesięczny dochód z trzech miesięcy przed złożeniem wniosku.

W komunikacie zaznaczono, że maksymalna skala programu wakacji kredytowych w 2024 r. obejmie około 1,7 mln umów kredytowych. Szacunkowa wartość kredytów do objęcia wakacjami to około 268 mld zł.

„Z rozwiązania będą mogły skorzystać osoby, których kredyt wynosi maksymalnie 800 tys. zł. Powyżej 400 tys. zł przy rozpatrywaniu wniosku o wakacje kredytowe uwzględniany będzie dochód w gospodarstwie domowym. Dla osoby, której miesięczna rata wynosi 2500 zł, to oznacza 10 tys. zł w ciągu roku do przeznaczenia na własne cele” – podano.

Dodano, że w 2024 roku będzie można zawiesić kredyt łącznie na cztery miesiące: 1 miesiąc w I kwartale (styczeń-marzec 2024 r.); 1 miesiąc w II kwartale (kwiecień-czerwiec 2024 r.); 1 miesiąc w III kwartale (lipiec-wrzesień 2024 r.); 1 miesiąc w IV kwartale (październik-grudzień 2024 r.). Zaznaczono również, że wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu, a terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wskazało w komunikacie, że wakacje kredytowe w 2024 r. mają dotyczyć kredytów hipotecznych w złotych, zawartych przed 1 lipca 2022 r.

W lipcu 2022 r. rząd podjął decyzję o pomocy kredytobiorcom w trudnym czasie. W ramach wakacji kredytowych w 2022 i 2023 roku można było nie spłacać łącznie ośmiu rat kredytowych.

Na koniec września 2023 r. ponad milion kredytów było objętych możliwością skorzystania z wakacji kredytowych – to 57 proc. wszystkich zobowiązań zaciągniętych na kupno mieszkania w polskiej walucie. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj