Media: straty w Berdiańsku i Ługańsku to największa klęska rosyjskiego lotnictwa od czasów II wojny św.

Straty poniesione przez Rosję w nocy z 16 na 17 października, gdy ukraińska armia zniszczyła przy pomocy pocisków ATACMS co najmniej dziewięć śmigłowców Ka-52 i Mi-8 na lotniskach w okupowanych Berdiańsku i Ługańsku, były największą pojedynczą klęską rosyjskiego lotnictwa od czasów II wojny światowej – zauważył niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit’.

Autorzy blogu Oryx, dokumentującego straty Kremla w wojnie z Ukrainą, zaznaczyli, że ich szacunki dotyczące skutków ataku na Berdiańsk i Ługańsk są bardzo ostrożne. Jak podkreślono, oprócz zniszczonych śmigłowców kolejnych osiem Ka-52 i siedem Mi-8 zostało uszkodzonych. Wielu z tych maszyn prawdopodobnie nie da się już naprawić.

„Amunicja kasetowa przenoszona przez pociski ATACMS, którą otrzymała ukraińska armia, okazała się bardzo skuteczną bronią przeciwko (rosyjskim) śmigłowcom (stacjonującym) na lotniskach. Ta amunicja nie może całkowicie zniszczyć tych maszyn, lecz może je w wielu miejscach podziurawić. Sprzęt, formalnie zaklasyfikowany jako uszkodzony, będzie długo remontowany. Będzie to też bardzo kosztowne” – ocenił w rozmowie z opozycyjnymi mediami Jan Matwiejew, niezależny ekspert związany z Fundacją Walki z Korupcją (FBK) rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego (https://tinyurl.com/yc6jeh7z).

Poprzednim największym ukraińskim atakiem na pozycje wrogiego lotnictwa było uderzenie na lotnisko wojskowe Saki na okupowanym Krymie, przeprowadzone w sierpniu 2022 roku. W kilku eksplozjach zniszczono wówczas siedem bombowców Su-24 i samolotów wielozadaniowych Su-30 – przypomniał Możem Objasnit’.

Opozycyjni dziennikarze dodali, że wartość dziewięciu helikopterów straconych przez Rosję w Berdiańsku i Ługańsku można wycenić co najmniej 6,5 mld rubli, czyli około 290 mln zł.

W lipcu br. wywiad brytyjski szacował, że Rosja prawdopodobnie straciła od początku inwazji na Ukrainę około 40 śmigłowców szturmowych Ka-52 (Aligator). Według informacji z października 2022 roku rosyjska flota Ka-52 liczyła 90 sztuk. Wartość jednej takiej maszyny to około 16 mln dolarów.

Wielozadaniowe śmigłowce transportowe Mi-8, oparte na konstrukcji sowieckiej z lat 60. XX wieku, to helikoptery masowego użytku o uniwersalnym zastosowaniu. Opracowano kilkadziesiąt wersji tych maszyn (m.in. szturmowe, pasażerskie, arktyczne). Rosja sprzedawała wiele Mi-8 m.in. do Indii i Chin.

ATACMS to wystrzeliwane z wyrzutni HIMARS i M270 MLRS amerykańskie rakiety balistyczne o zasięgu do 300 km. Ukraina otrzymała starszą wersję pocisków o zasięgu 165 km, zawierającą subamunicję kasetową. (PAP)

szm/ mms/

arch.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj