R. Fogiel o raporcie Komisji Spraw Konstytucyjnych PE: niezwykle niebezpieczny fakt polityczny

To jest niezwykle niebezpieczny fakt polityczny. Te zapędy, które już od jakiegoś czasu istniały, nabrały konkretnego wyrazu, spisanego w konkretne zmiany traktatowe i przechodzą kolejne ścieżki parlamentarnej legislacji – powiedział w środę w Polskim Radiu 24 Radosław Fogiel (PiS), pytany o raport przyjęty przez Komisję Spraw Konstytucyjnych PE.

W środę w czasie posiedzenia Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) Parlamentu Europejskiego przyjęto raport zawierający propozycje zmian w dokumentach założycielskich UE. Treść dokumentu, uzgodniona przez 5 frakcji w PE: EPL, S&D, Renew, Zielonych i Lewicę, zawiera propozycję 267 zmian w Traktatach (TUE i TFUE). Wśród najważniejszych propozycji znalazły się: eliminacja prawa weta w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach, euro jako obowiązkowa waluta dla krajów członkowskich, zmiana struktury Komisji Europejskiej oraz masowy transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE, m.in. poprzez utworzenie 2 nowych kompetencji wyłącznych UE (art.3 TFUE) oraz znaczne rozszerzenie kompetencji dzielonych (art.4), które obejmowałyby 8 nowych obszarów polityki, m.in. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, ochrony granic, leśnictwa, zdrowia publicznego, obrony cywilnej, przemysłu i edukacji.

„Dzisiaj komisja opiniowała projekt rezolucji wzywający do zmiany traktatów UE i zaopiniowała to pozytywnie, przegłosowano to. To jest bardzo niedobra wiadomość, bo oczywiście od razu robię zastrzeżenie, żeby ktoś nie powiedział, że się nie znamy, krytykując to – to nie Komisja i nie Parlament takie decyzje podejmują, jeśli chodzi o zmianę traktatów, ale to jest niezwykle niebezpieczny fakt polityczny, że te zapędy, które już od jakiegoś czasu istniały, nabrały tak konkretnego wyrazu, spisanego w konkretne zmiany traktatowe i jednak kolejne ścieżki tej parlamentarnej legislacji przechodzą. To są propozycje bardzo groźne” – ocenił Fogiel, który jest szefem sejmowej komisji spraw zagranicznych.

„Clou sprawy jest z jednej strony, zasadnicze zwiększenie zakresu spraw, w których głosuje się większością kwalifikowaną, czyli pozbycie się jednomyślności, pozbawienie krajów członkowskich prawa weta, czyli takiego hamulca bezpieczeństwa, jeżeli widzimy, że coś idzie w kierunku, którego Polska, Portugalia, Łotwa dowolny kraj nie jest w stanie zaakceptować z najróżniejszych przyczyn, pozbycie się tego, co znakomicie ogranicza suwerenność. Równocześnie propozycja, żeby coraz więcej kwestii takich, jak polityka zagraniczna, obronność, energetyka, kwestie środowiskowe, czyli coraz większe szaleństwo +Fit for 55+, żeby to leżało w kompetencjach Unii” – mówił polityk PiS.

Fogiel został zapytany także o to, jaki ruch w obecnej sytuacji politycznej zaplanował prezes PiS Jarosław Kaczyński.

„W tej chwili realizujemy zapisy konstytucyjne, co się dzieje po wyborach, które dopiero to się odbyły. Co do samej partii, w zależności od tego jak ta większość sejmowa się ukształtuje. Wiemy, jak wygląda arytmetyka, nikt rzeczywistości nie zaklina, ale po coś Konstytucja została, przez swoich twórców lewicowych w dużej mierze, napisana. Tę większość się próbuje budować. To są przecież wytyczne konstytucyjne” – przypomniał Fogiel.

Zaznaczył, że „oczywiście, jeżeli przyjdzie im być opozycją to będą opozycją do bólu merytoryczną, ale też z drugiej strony do bólu dokładnie rozliczającą rządzących”.

Na pytanie, czy przewidują zmianę na stanowisku prezesa PiS, odpowiedział: „Statut PiS jest jasny. Wszelkie tego typu decyzje należą do Kongresu. Kongres następny jeszcze chwilę przed nami, chociaż pan prezes może zawsze zwołać kongres nadzwyczajny, tak na przykład było w 2007 r., ale żadnych decyzji jeszcze nie ma w tej chwili”.

Podkreślił, że prezes Kaczyński jest w trakcie swojej kadencji z mandatem kongresu partii. „W tym momencie kluczowe jest to, żeby partia była stabilna, żeby nie było żadnych zawirowań, więc ja nie widzę i potrzeby zmiany i możliwości zmiany” – zaznaczył Fogiel. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj