Synoptyk IMGW: w środę zanikające opady na zachodzie kraju, na wschodzie miejscami silny deszcz

W środę w całym kraju zachmurzenie będzie duże, większe przejaśnienia, jak przekazał PAP synoptyk IMGW Kamil Walczak, spodziewane są głównie na południu i zachodzie kraju. Na zachodzie deszcz będzie zanikał, natomiast na wschodzie miejscami opady będą silne.

Silnych opadów deszczu należy się spodziewać miejscami na wschodzie kraju. Lokalnie może tam spaść do 20 litrów wody na m kw. – powiedział PAP Kamil Walczak z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

„Temperatura maksymalna wyniesie od 8-9 stopni Celsjusza na północy kraju, ok. 11 w centrum, najcieplej na południu – do 15 stopni” – podał synoptyk.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na południu w porywach do 60 km/h, wysoko w górach powieje silniej – do 70 km/h, przeważnie z kierunków zachodnich. „Jedynie na północnym zachodzie wiać będzie z kierunków wschodnich” – zaznaczył synoptyk IMGW.

Noc ze środy na czwartek na północy i zachodzie zapowiada się z przewagą chmur i z opadami deszczu.

„Najwięcej deszczu spadnie na północnym wschodzie kraju, tam do 10-15 litrów wody na m kw. Najmniej opadów i najwięcej przejaśnień prognozujemy na południu kraju” – wskazał synoptyk IMGW.

Dodał, że miejscami będą tworzyć się na ogół krótkotrwałe mgły ograniczające widzialność do 200-300 m. Wysoko w Tatrach może pojawić się słaby śnieg.

Najchłodniejsza noc będzie na Suwalszczyźnie. Tam temperatura minimalna wyniesie zaledwie 3 stopnie Celsjusza. Najcieplej ma być na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Tam w najchłodniejszym momencie nocy termometry wskażą 8-9 stopni.

Wiatr pozostanie słaby i umiarkowany, na Wybrzeżu przejściowo porywisty, przeważnie z kierunków zachodnich.

W kolejnych dniach, jak powiedział synoptyk IMGW, dość pochmurnie, ale nie widać w prognozach zimy, temperatury będą dodatnie. Ujemne wartości mogą się pojawić jedynie na szczytach Tatr.(PAP)

autorka: Inga Domurat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj