Szef Sojuszu Stoltenberg do premiera Mołdawii: wzywamy Rosję do wyprowadzenia wojsk z waszego terytorium

Moskwa w dalszym ciągu wywiera presję na Mołdawię – mówił w czwartek podczas spotkania z premierem Mołdawii w Brukseli sekretarz generalny NATO, zapewniając Kiszyniów o dalszym wsparciu Sojuszu i wzywając Rosja do wycofania swoich wojsk z Naddniestrza.

„Moskwa nadal wywiera presję na Mołdawię, w tym poprzez szantaż energetyczny i dezinformację, dążąc do destabilizowania społeczeństwa i podważania demokracji” – oświadczył Jens Stoltenberg, przyjmując premiera Dorina Receana w siedzibie NATO w Brukseli.

„Mołdawia odpowiedziała jednak stanowczo, potępiając agresję Putina na Ukrainę, a także wzmacniając swoją odporność i bezpieczeństwo” – zaznaczył Stoltenberg.

„NATO w pełni popiera suwerenność i integralność terytorialną Mołdawii, a także wzywa Rosję do wycofania wojsk z terytorium waszego państwa” – oznajmił szef NATO, zapewniając, że wparcie Sojuszu dla Mołdawii będzie kontynuowane.

Przypomniał, że w tym roku Sojusz przeznaczył istotny pakiet na wsparcie cyberoborny i komunikacji strategicznej Mołdawii. Przywołał również postanowienia lipcowego szczytu NATO w Wilnie, podczas którego Sojusz postanowił wzmacniać praktyczną i polityczną współpracę z Kiszyniowem. Podziękował także Mołdawii za udział w natowskiej misji KFOR w Kosowie.

Recean zapewnił z kolei, że Mołdawia jest zdeterminowana, by zwiększać i konsolidować swoje zdolności obronne, dodając, że rosyjska agresja na Ukrainę była bodźcem do zwiększenia wysiłków dla wzmocnienia społeczeństwa i instytucji, a także zdolności obronnych.

„Bardzo chcemy uczestniczyć w misjach międzynarodowych, ale także w ćwiczeniach, które wzmocnią nasze zdolności i interoperacyjność” – powiedział Recean.

Mołdawia, która ma konstytucyjnie status państwa neutralnego, od 1994 r. uczestniczy w natowskim Partnerstwie dla Pokoju, a po rozpoczęciu agresji Rosji na graniczącą z nią Ukrainę zacieśnia współpracę z Zachodem.

Jak wyjaśniają mołdawscy eksperci, Sojusz Północnoatlantycki był przez dziesięciolecia demonizowany przez Moskwę i siły prorosyjskie w Mołdawii. Propaganda rosyjska przekonywała również, i robi to nadal, że neutralny status oznacza nie tylko nieuczestniczenie w blokach polityczno-wojskowych, ale także powstrzymanie się od rozwijania własnej armii.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj