Wrocław: SZOP-y wyjadą na ulice

SZOP-y, czyli samochody zbierające odpady problemowe, od listopada pojawią się na ulicach Wrocławia – podała w środę miejska spółka Ekosystem.

Rzeczniczka Ekosystemu Aleksandra Palus przekazała PAP w środę, że powrót SZOP-ów na ulice Wrocławia to efekt podpisania nowych umów na odbiór i zagospodarowanie odpadów.

„Powrót SZOP-ów jest odpowiedzią na głosy mieszkańców i Rad Osiedli. Wrocławianie zawsze bardzo pozytywnie odbierali SZOP-y, bo dzięki nim można pozbyć się naprawdę kłopotliwych odpadów. Co więcej, stanowią one także rozpoznawalny element edukacji ekologicznej” – powiedziała Palus.

Pojazdy będą kursować po każdym z wrocławskich osiedli dwa razy w miesiącu, a zbiórka odpadów problemowych będzie prowadzona od poniedziałku do soboty w godz. 16-20. W każdej z lokalizacji postoje aut będą trwały godzinę.

Informacje o lokalizacji i terminach zbiórek można znaleźć na stronie spółki Ekosystem.

Po raz pierwszy SZOP-y pojawiły się na ulicach Wrocławia w 2021 r. Od tego czasu zebrały 197 ton odpadów problemowych.

„Najchętniej oddawaliśmy tam zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne o małych gabarytach – w sumie stanowiły one prawie 115 ton, czyli aż 60% wszystkich oddanych w ten sposób odpadów. Na drugim miejscu uplasowały się farby, kleje, tusze, lepiszcze i żywice o łącznej masie ponad 58 ton” – powiedziała rzeczniczka.

Do SZOP-ów można oddawać elektroodpady o małych gabarytach oraz chemikalia. Płyny (oleje, środki ochrony roślin czy farby) i leki są przyjmowane wyłącznie w szczelnych opakowaniach, zapobiegających przeciekaniu. Muszą posiadać oryginalne etykiety umożliwiające ich identyfikację. Obsługa SZOP-a może odmówić nam przyjęcia odpadów w sytuacji, kiedy istnieje prawdopodobieństwo, że nie pochodzą one z gospodarstwa domowego – podał Ekosystem.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj