Lichocka: jeżeli ktoś chciałby zmieniać sytuację w mediach publicznych, to może to robić za pomocą ustawy

Jeżeli ktoś chciałby zmieniać sytuację w mediach publicznych, to może to robić za pomocą ustawy – powiedziała w poniedziałek w Programie Pierwszym Polskiego Radia członek RMN, posłanka PiS Joanna Lichocka. Zaznaczyła, że „żadna uchwała, żadne postawienie w stan likwidacji – nie będzie legalne”.

Lichocka została zapytana o ostatnie oświadczenie Rady Mediów Narodowych, w którym RMN przypomina, jaki jest stan prawny mediów publicznych w Polsce i apeluje do opozycji o to, by nie zmieniać tej sytuacji w sposób bezprawny.

 

„Myśmy to oświadczenie wydali w odpowiedzi na zapowiedzi polityków PO i ich propagandzistów, którzy spekulują o dwóch możliwościach przejęcia i zniszczenia wolności w mediach, przejęcia mediów publicznych – jeden za pomocą uchwały, która zmieni skład RMN, która powołuje zarządy mediów publicznych albo poprzez postawienie w stan likwidacji. Oba te scenariusze są bezprawne, są otwartym łamaniem prawa, RMN ostrzega polityków opozycji, że za to jest kiedyś odpowiedzialność karna” – powiedziała Lichocka.

 

„Jeżeli ktoś chciałby zmieniać sytuację w mediach publicznych, to może to robić za pomocą ustawy. Trzeba przyjąć ustawę przez Sejm, przez parlament, ta ustawa musi być podpisana przez prezydenta i dopiero potem mogą sobie zmieniać – według nowej ustawy – zarządy mediów publicznych” – podkreśliła.

 

Zaznaczyła, że „żadna uchwała, żadne postawienie w stan likwidacji – nie będzie legalne”.

 

Oceniła, że już same te zapowiedzi, sama walka, jaką prowadzą z mediami publicznymi, politycy Platformy Obywatelskiej jest „próbą podważania ich pozycji”.

 

„To jest również uderzenie w ich biznes, prowadzenie przez nich działalności stricte gospodarczej, związanej choćby z rynkiem reklam, to jest działanie na rzecz tych stacji, tych mediów, które są takim zbrojnym, propagandowym narzędziem PO i reszty tej opozycji. Widzimy to każdego dnia. Widzieliśmy przez wiele ostatnich lat. Beneficjentem działań Platformy Obywatelskiej ma być TVN, spodziewa się prawdopodobnie przepływu pieniędzy z reklam” – wskazała Lichocka.

 

Rada Mediów Narodowych na piątkowym posiedzeniu przyjęła „oświadczenie w związku z zapowiedziami polityków opozycji, podjęcia przez nich bezprawnych działań wobec mediów publicznych”. Za opowiedziało się trzech członków Rady, dwóch było przeciw. Członkowie RMN w oświadczeniu podkreślili, że będą „bronić mediów publicznych i ich pracowników przed zapowiadanymi przez opozycję działaniami, łamiącymi prawo”. „Winni łamania prawa prędzej czy później poniosą surowe konsekwencje swoich czynów” – napisali. (PAP)

 

autor: Katarzyna Krzykowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj