Nepal/ ONZ: góry w Nepalu straciły jedną trzecią lodu w ciągu ostatnich 30 lat

Z powodu globalnego ocieplenia nepalskie Himalaje straciły jedną trzecią lodu w ciągu ostatnich 30 lat – powiedział w poniedziałek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres po wizycie w okolicy Mount Everest.

„Jestem tu dzisiaj, aby wołać z dachu świata: powstrzymajcie szaleństwo” – powiedział Guterres, wzywając do zakończenia „ery paliw kopalnych”.

Klimatolodzy twierdzą, że temperatura na Ziemi wzrosła średnio o 0,74 stopnia Celsjusza w ciągu ostatnich 100 lat, ale ocieplenie w Himalajach było większe niż średnie globalne. Lodowce w Nepalu, położone pomiędzy Indiami i Chinami – państwami uważanymi za największych „węglowych trucicieli świata” – topiły się w ostatnich dziesięciu latach o 65 proc. szybciej niż w poprzedniej dekadzie – cytuje szefa ONZ agencja Reutera.

Dalsze topnienie lodowców w tym tempie może oznaczać, że woda niemieszcząca się w jeziorach i korytach rzek może zalać wiele obszarów zamieszkanych przez ludzi. Poziom morza podnosi się natomiast w rekordowym tempie. Do końca bieżącego stulecia globalne ocieplenie może sprawić, że lodowce w Himalajach i Hindukuszu mogą stracić do 75 proc. swojej objętości – napisał Reuters w oparciu o raport opublikowany w czerwcu tego roku. To spowoduje wielkie powodzie i niedobory wody dla 240 milionów ludzi mieszkających u podnóża tych gór.

Wspinacze powracający z Everestu twierdzą natomiast, że góra jest bardziej sucha i szara niż wcześniej – zauważa agencja.

Guterres wezwał również społeczność międzynarodową do ograniczenia globalnego wzrostu temperatury, aby zapobiec „najgorszemu chaosowi klimatycznemu”.

Szwajcarska Akademia Nauk informowała we wrześniu, że w ciągu ostatnich dwóch lat objętość lodowców w Szwajcarii skurczyła się o 10 proc., tzn. o tyle, ile pomiędzy 1960 a 1990 rokiem. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj