Zakonnik aresztowany za pedofilię; usłyszał 14 zarzutów

fot: youtube

64-letni duchowny został tymczasowo aresztowany za pedofilię. Mężczyzna usłyszał 14 zarzutów dotyczących czterech małoletnich osób – podała policja.

Sierż. szt. Piotr Pawłowski z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku poinformował we wtorek, że funkcjonariusze z KWP w Gdańsku pracowali nad sprawą duchownego podejrzanego o szereg przestępstw o charakterze seksualnym wobec małoletnich poniżej 15 roku życia. „64-latek miał wykorzystywać zaufanie wynikające z pełnionej roli przewodnika duchownego, pod pretekstem między innymi wykonywania praktyk religijnych, po to aby doprowadzić pokrzywdzonych do obcowania płciowego lub poddania się innym czynnościom seksualnym” – dodał Pawłowski.

 

Jako pierwszy o aresztowaniu zakonnika – Polikarpa N., franciszkanina z Polski, który pracował w watykańskim Sekretariacie Stanu i był współpracownikiem papieża Franciszka, poinformował Onet.pl. Serwis o zawieszeniu zakonnika z funkcji w Watykanie z uwagi na podejrzenia o pedofilię napisał we wrześniu 2022 r.

 

Policja podała, że śledztwo zostały zainicjowane zawiadomieniem złożonym przez Delegata do spraw Ochrony Dzieci i Młodzieży z zakonu, którego członkiem jest podejrzany.

 

„Najsurowiej zagrożone przestępstwo popełnione przez zakonnika, czyli podstępne doprowadzenie do obcowania płciowego, zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 do 15 lat, a takich czynów podejrzanemu zarzucono aż 8. Łącznie mężczyzna usłyszał 14 zarzutów dotyczących przestępstw wobec 4 małoletnich osób” – poinformował policjant.

 

Sąd na wniosek prokuratury zastosował wobec 64-letniego duchownego 3-miesięczny areszt. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanych czynów i odmówił złożenia wyjaśnień. (PAP)

 

Autor: Krzysztof Wójcik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj