Wrocław: Kwesta na rzecz polskich cmentarzy na Wschodzie

Członkowie stowarzyszenia Odra-Niemen rozpoczęli kwestę, aby zebrać fundusze na remonty polskich miejsc pamięci na Wschodzie. Od 11 lat remontujemy, odnawiamy, opiekujemy się, stawiamy znicze na polskich nekropoliach na Łotwie, Litwie, Białorusi, Ukrainie, a nawet Mołdawii, ostatnio również na Zaolziu, gdzie też są polskie cmentarze – powiedziała PAP Ilona Gosiewska, prezeska zarządu Stowarzyszenia Odra-Niemen.

W środę 1 listopada rano członkowie Stowarzyszenia Odra-Niemen rozpoczęli kwesty na cmentarzach. To coroczna akcja, dzięki której organizacja pozyskuje środki na swoją działalność.

 

„Kwestujemy głównie pod hasłem +Rodacy Bohaterom+ i zbieramy fundusze na remonty polskich miejsc pamięci na Wschodzie. Od 11 lat remontujemy, odnawiamy, opiekujemy się, stawiamy znicze na polskich nekropoliach na Łotwie, Litwie, Białorusi, Ukrainie, a nawet Mołdawii, ostatnio również na Zaolziu, gdzie są polskie cmentarze” – powiedziała PAP Ilona Gosiewska, prezeska zarządu Stowarzyszenia Odra-Niemen.

 

Kwestujących można było spotkać głównie we Wrocławiu, akcja cieszyła się zainteresowaniem wśród osób odwiedzających cmentarze.

 

„Na samym Dolnym Śląsku mamy ze dwadzieścia punktów, wszędzie jest od godz. 9 do 17 kilkanaście osób, więc sporo nas jest. A w całej Polsce też jest kilkanaście punktów zbiórek, więc z każdym roku jest nas więcej” – powiedziała PAP Ilona Gosiewska.

 

Stowarzyszenie Odra-Niemen powstało niemal 15 lat temu. Jego działalność zaczęła się spontanicznie, od wyjazdu na Białoruś.

 

„Tam poznaliśmy żołnierzy Armii Krajowej, łagierników, którzy zostali po tamtej stronie granicy. Pani płk. Weronika Sebastianowicz, szefowa stowarzyszenia żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi poprosiła nas, żeby zrobić dla ich środowiska paczki na święta. Aby każdy z jej żołnierzy dostał chociaż taką skromną paczkę. Wymyśliliśmy nazwę +Rodacy Bohaterom+, potem była kolejna edycja i tak powstało stowarzyszenie, które trwa do dziś” – powiedziała Gosiewska.

 

W ciągu kilkunastu lat członkowie stowarzyszenia brali udział w renowacji ponad dwudziestu nekropolii. (PAP)

 

autor: Michał Torz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj