Fotyga do KE: Ursula von der Leyen ingeruje w proces wyłaniania rządu w Polsce

Europosłanka PiS Anna Fotyga wystosowała w piątek interpelację do Komisji Europejskiej w sprawie przyjęcia w zeszłym tygodniu Donalda Tuska przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. Była szefowa polskiej dyplomacji oceniła, że była to ingerencja w proces wyłaniania rządu w Polsce.

„W zeszłym tygodniu Donald Tusk, szef partii opozycyjnej, która w ramach koalicji zajęła drugie miejsce w niedawnych wyborach parlamentarnych w Polsce, a który nie pełni żadnej oficjalnej funkcji w państwie, odwiedził Brukselę. Według prasowej zapowiedzi, głównym celem wizyty było odblokowanie polskiego KPO” – napisała Fotyga w interpelacji.

 

„Oprócz spotkania w partii EPL, przewodnicząca KE zdecydowała się na ostentacyjne spotkanie w formacie zarezerwowanym dla szefów rządów oraz konferencję prasową zwyczajowo odbywaną w celu przekazania wspólnych komunikatów KE i szefów rządów Państw Członkowskich. Przekaz tego spotkania była jasny: KE oczekuje, że Tusk zostanie premierem, ingerując tym samym w toczący się zgodnie z konstytucją proces wyłaniania nowego rządu. Dodatkowo potwierdza to wyłącznie polityczną motywację blokowania KPO” – oceniła Fotyga.

 

Zdaniem byłej minister spraw zagranicznych RP „format przyjęcia Donalda Tuska przez przewodniczącą KE (…) wywołał oburzenie nie tylko w Polsce”.

 

„Także w zachodnich mediach uznano je za przedwczesne, naruszające demokratyczne normy, ingerencję w politykę krajową państw członkowskich z jasną preferencją niemieckiej przewodniczącej KE dla proniemieckiego polityka, któremu nie powierzono jeszcze misji tworzenia rządu” – relacjonowała Fotyga.

 

W związku z tym europosłanka chce wiedzieć, jak KE uzasadnia spotkanie Ursuli von der Leyen z Donaldem Tuskiem? Oraz „dlaczego szefowa KE, która powinna być apolitycznym urzędnikiem, miesza się w politykę krajową państwa członkowskiego w newralgicznym okresie wyłaniania rządu według ściśle określonych w konstytucji procedur?”

 

Eurodeputowana PiS zapytała również, że czy KE „potwierdza tezy wypowiedziane przez Donalda Tuska że warunkiem wypłaty środków z KPO jest przejęcie sterów rządów w Polsce przez polityków z tego obozu politycznego?”

 

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj