Prezydent podpisał postanowienia ws. zwołania pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji i Senatu XI kadencji

sejm robert.jpg

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał postanowienia w sprawie zwołania pierwszego posiedzenia Sejmu RP X kadencji i Senatu RP XI kadencji – poinformowano we wtorek na stronie KPRP. Prezydent podpisał również postanowienia o wyznaczeniu Marszałków Seniorów Sejmu i Senatu.

„Prezydent RP podpisał postanowienia w sprawie zwołania pierwszego posiedzenia Sejmu RP X kadencji i Senatu RP XI kadencji” – podano na stronie Kancelarii Prezydenta RP.

Poinformowano, że „pierwsze posiedzenie Sejmu Prezydent RP Andrzej Duda zwołał na 13 listopada 2023 r. na godz. 12.00, a pierwsze posiedzenie Senatu – na 13 listopada 2023 r. na godz. 16.00”.

„Prezydent Andrzej Duda podpisał również postanowienia o wyznaczeniu Marszałków Seniorów Sejmu i Senatu. Na Marszałka Seniora Sejmu RP został wyznaczony poseł Marek Wacław Sawicki, a na Marszałka Seniora Senatu RP – senator Michał Seweryński” – podała Kancelaria Prezydenta.

W poniedziałkowym orędziu prezydent Andrzej Duda poinformował, że po analizie i przeprowadzonych konsultacjach postanowił powierzyć misję sformowania rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. „Tym samym zdecydowałem o kontynuowaniu dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu” – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent poinformował również w poniedziałek, że wyznaczył osobę na funkcję marszałka seniora, który poprowadzi pierwsze obrady Sejmu. „Zdecydowałem o powierzeniu tej ważnej i prestiżowej funkcji panu posłowi Markowi Sawickiemu z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który został wybrany z Komitetu Wyborczego Trzecia Droga” – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że Sawicki ma najdłuższy staż poselski. „Reprezentuje swoich wyborców w Sejmie nieprzerwanie od 30 lat. Jako poseł, ale także minister rolnictwa, dał się poznać jako człowiek dialogu i współpracy, dlatego jestem przekonany, że godnie będzie reprezentował w tym szczególnym dniu posłów ze wszystkich ugrupowań, a pierwsze obrady Sejmu będą przebiegać sprawnie i w uroczystej atmosferze” – mówił Andrzej Duda.

W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 194 mandaty, KO – 157, Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) – 65, Nowa Lewica – 26 (w sumie te trzy komitety uzyskały 248 mandatów), a Konfederacja – 18.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj