Władze Francji badają udział Rosji w kampanii graffiti z udziałem Mołdawian; sprawcy malowali gwiazdy Dawida na ścianach budynków

fot. pl.freeimages.com

Władze Francji badają udział Rosji w kampanii graffiti z udziałem Mołdawian. Od ubiegłego tygodnia w regionie stołecznym IIe-de-France namalowano 250 gwiazd Dawida, natomiast w nocy z 30 na 31 października pojawiło się tam kilkaset kolejnych.

27 października w 10. dzielnicy Paryża aresztowano mężczyznę i kobietę z Mołdawii w wieku 28 i 33 lat, którzy malowali sprayem gwiazdy Dawida na budynkach szkół.

W areszcie policyjnym oświadczyli, że angażowali się w te działania za wynagrodzeniem i na zlecenie osób trzecich. Mołdawianie, którzy znajdują się na terytorium Francji nielegalnie, zostali umieszczeni w ośrodku zatrzymań, gdzie będą przebywać do czasu deportacji z kraju.

31 października w 14. dzielnicy Paryża odkryto około 60 podobnych do siebie gwiazd Dawida. Jeszcze inne znaleziono na przedmieściach francuskiej stolicy.

„Dopóki nie poznamy autorów tych graffiti, nie będziemy w stanie poznać powodów, dla których powstały. Sama gwiazda nie jest obraźliwa, przypomina tę na fladze Izraela. Nie ustalono zatem, czy gwiazda ta ma konotację antysemicką, ale nie można tego wykluczyć ze względu na kontekst geopolityczny” – wyjaśniła paryska prokuratura.

Do tej pory zidentyfikowano 250 niebieskich gwiazd, w tym niektóre na „budynkach, w których nie mieszkali członkowie społeczności żydowskiej” – poinformował w niedzielę prefekt policji Laurent Nunez. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj