Media: Bundeswehra wycofuje ze wschodniej Polski swych żołnierzy z wyrzutniami Patriot

W piątek zakończą swoją misję w Polsce żołnierze Bundeswehry, obsługujący system obrony powietrznej Patriot – poinformowała w środę agencja dpa, powołując się na ministerstwo obrony Niemiec. Według agencji przekazało ono, że misję obrony przeciwlotniczej ponownie przejmie Polska.

W styczniu bieżącego roku niemieckie systemy Patriot zostały rozmieszczone w pobliżu Zamościa w południowo-wschodniej Polsce, aby chronić przestrzeń powietrzną na wschodniej granicy NATO.

Zamość położony jest w rejonie granicy z Ukrainą – podkreśla dpa, przypominając, że pierwotnie systemy Patriot miały stacjonować tam przez sześć miesięcy.

„Polska i Niemcy, ramię w ramię w ochronie wschodniej flanki NATO – dla mnie jest to bardzo ważny znak solidarności w Sojuszu, a także przyjaźni i solidarności między naszymi narodami” – oświadczył minister obrony Boris Pistorius (SPD), dziękując żołnierzom.

„Jesteśmy zainteresowani tym, by niemiecki system Patriot był obecny na ziemi Polski przynajmniej do końca tego roku; te systemy chronią m.in. dostawy sprzętu na Ukrainę” – mówił w lipcu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak po spotkaniu z Pistoriusem. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj