USA/ Lider Hamasu w „NYT”: mam nadzieję na permanentną wojnę z Izraelem i pomoc świata arabskiego

Celem ataku Hamasu na Izrael 7 października nie była „poprawa sytuacji Palestyńczyków”, ale „kompletna zmiana (ich) sytuacji” – powiedział amerykańskiej gazecie „New York Times” Taher El-Nounou, jeden z przywódców organizacji przebywający na stałe w Katarze. Ma on nadzieję na „permanentną wojnę” z Izraelem.

Z wywiadów z członkami biura politycznego organizacji wynika, że Hamas był świadom konsekwencji ataku na Izrael dla Strefy i jej mieszkańców. Jednak wobec poczucia, że dokonujące się na Bliskim Wschodzie zmiany prowadzą do marginalizacji kwestii Palestyńczyków, przywódcy organizacji uznali, że muszą „całkowicie zmienić równanie” – powiedział dziennikowi Khalil al-Hayya. „To, co mogło zmienić tę sytuację, to wielki czyn, i bez wątpienia wiedziano, że reakcja na ten wielki czyn będzie duża” – powiedział. „Musieliśmy powiedzieć ludziom, że sprawa palestyńska nie umrze”.

W miesiącach przed atakiem perspektywa normalizacji stosunków Izraela z Arabią Saudyjską wydawała się członkom Hamasu bliższa niż kiedykolwiek – twierdzi gazeta. Kiedy w spokojny sobotni poranek Hamas zaatakował, „z góry było jasne, że Izrael zareaguje bombardowaniem Gazy”.

“Mam nadzieję, że stan wojny z Izraelem utrwali się na wszystkich granicach i że świat arabski stanie po naszej stronie” – powiedział El-Nounou. – „Celem Hamasu nie jest kierowanie Gazą i dostarczanie jej wody, elektryczności i tym podobnych. W tej bitwie nie chodziło o to, że potrzebowaliśmy paliwa. Nie miała na celu poprawy sytuacji w Gazie, ale całkowitą zmianę sytuacji.” (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj