Lider antyislamskiej Pegidy podarł w sądzie Koran i wyszedł ze swojego procesu

Sądzony za obrazę muzułmanów przywódca antyislamskiej Pegidy Edwin Wagensveld podarł w czwartek Koran na sali sądu w Hadze. Wagensveld uznał, że prokuratura nie jest bezstronna, a proces to farsa i wyszedł z rozpraw – powiadomiły holenderskie media.

Wagensveld od lat demonstruje przeciwko islamowi. W ostatnich miesiącach kilkakrotnie podarł lub spalił Koran. W Holandii niszczenie ksiąg religijnych jest postrzegane jako krytyka wiary i nie podlega karze.

 

Szef Pegidy został oskarżony dopiero po tym, gdy 22 stycznia br. wygłosił przemówienie przed siedzibą parlamentu w Hadze, w którym stwierdził m.in., że „wyznawcy islamu wyznają tę samą ideologię, co Hitler, a wszyscy wiedzą, do czego to doprowadziło w Holandii”. Prokuratura uznała to za zbiorową zniewagę wobec wierzących, co jest już karalne.

 

W czwartek lider Pegidy stanął przed sądem w Hadze. Jak relacjonował obecny na sali reporter dziennika „Algemeen Dagblad”, Wagensveld podczas rozprawy podarł Koran, krzyczał, że to jest „faszystowska księga”, a sam proces nazwał „farsą”. W pewnym momencie stwierdził: „Pieprzyć islam”, a następnie wyszedł z sali rozpraw.

 

Wyrok ma zostać ogłoszony 23 listopada.

 

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj