Łotwa/ Były szef MSW Janis Adamsons skazany za szpiegostwo na rzecz Rosji

Były szef MSW Łotwy w latach 90. XX w. i były parlamentarzysta Janis Adamsons został skazany na 8,5 roku więzienia za szpiegostwo na rzecz Rosji, a także nielegalne przechowywanie broni i oszustwo – podał w piątek niezależny rosyjski portal Nastojaszczeje Wriemia.

Sąd w uzasadnieniu wyroku uznał, że Adamsons „systematycznie i celowo zbierał i przekazywał tajne informacje za pośrednictwem obywatela Rosji i byłego pracownika KGB Giennadija Siłonowa”. W rezultacie dane te, dotyczące działalności łotewskich instytucji państwowych, w tym organów bezpieczeństwa państwa, trafiały do rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Wraz z Adamsonsem skazany został również Siłonow; sąd orzekł karę 7,5 roku więzienia. Obaj nie przyznali się do winy i zamierzają odwołać się od wyroku.

67-letni Adamsons do 2021 roku zasiadał w parlamencie Łotwy, gdzie reprezentował opozycyjną partię Zgoda, broniącą interesów mniejszości rosyjskojęzycznej. W 2021 roku wobec podejrzeń o szpiegostwo został pozbawiony immunitetu i zatrzymany.

Funkcję szefa MSW Łotwy pełnił w latach 1994-95. Był też m.in. szefem Straży Granicznej. Od połowy lat 90. przez sześć kadencji był parlamentarzystą. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj